czwartek, 28 listopada 2019 14:44

Wieliczka: Wielkie święto "Ziarenka"

Autor Marzena Gitler
Wieliczka: Wielkie święto "Ziarenka"

24 listopada swoje 25-lecie świętował Chór Dziewczęcy ,,Ziarenko” z Podstolic. Gośćmi uroczystości, która odbyła się w Kopalni Soli w ,,Wieliczka”, byli bp Antoni Długosz, Anna i Marcin Jajkiewiczowie, oraz Weronika Kozłowska.

Działający pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce Chór Dziewczęcy „Ziarenko” z Podstolic w ubiegłą niedzielę świętował swój Srebrny Jubileusz - 25 lat istnienia. W Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce chór pod przewodnictwem założycielki i dyrygentki – Elżbiety Gawor zaprezentował wyjątkowy repertuar we wspaniałych aranżacjach.

Koncert poprowadził Łukasz Lech, a uroczystość dodatkowo uświetniły występy gości specjalnych: bp Antoniego Długosza, Anny i Marcina Jajkiewicz, Weroniki Kozłowskiej oraz Orkiestry Arte Symfoniko. Życzenia i gratulacje dla członków Zespołu złożyli między innymi: Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak, przedstawiciele Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu w UMiG w Wieliczce Magdalena Golonka, przedstawiciele Kopalni Soli w Wieliczce oraz grup artystycznych działających na terenie gminy Wieliczka. W imieniu Zarządu Powiatu Wielickiego jubileuszu powinszowali starosta wielicki Adam Kociołek oraz wicestarosta wielicki Henryk Gawor.

Chór powstał w 1994 r. przy Kościele Parafialnym w Podstolicach. W 1997 r. wraz z otwarciem nowej Szkoły Podstawowej rozpoczął swoją działalność jako chór szkolno-parafialny, a w 1999 r. pod swoje skrzydła “Ziarenko” wziął Miejski Dom Kultury w Wieliczce. Obecnie w zespole śpiewa 45 dziewcząt w wieku od 12 do 19 lat.

Chór “Ziarenko” śpiewa na Mszach Świętych oraz na różnego rodzaju uroczystościach, religijnych i świeckich. W 2001 roku uświetniał uroczystości archidiecezjalne w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Częstochowie z okazji Pielgrzymki Rodzin. Kilkakrotnie występował w Filharmonii Krakowskiej, Katedrze Wawelskiej, Kurii Metropolitalnej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, na płycie Rynku Głównego w Krakowie, w Kopalni Soli w Wieliczce i.in.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii chóru był wyjazd do Bergkamen – miasta partnerskiego Wieliczki w Niemczech, gdzie koncertował na wielu uroczystościach związanych ze świętem Miasta.
W 2001 r chór został przyjęty do Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores.

Zespół uczestniczył w wielu konkursach w Polsce, ma też na swoim koncie kilka płyt. Dzięki patronatowi MDK w Wieliczce w 2000 r. nagrał płytę pt. “Dla Ciebie Mamo”.

inf. i Powiat Wielicki, Miasto Wieliczka, foto: CKiT Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje