wtorek, 17 grudnia 2019 13:18

Bohaterowie z Giewontu nagrodzeni. Wiemy kim byli

Autor Emilia Gara
Bohaterowie z Giewontu nagrodzeni. Wiemy kim byli

16 grudnia w Ministerstwie Zdrowia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Za zasługi dla ochrony zdrowia” w podziękowaniu za sierpniową akcje w Tatrach.

To tamtego dnia burza w okolicach Giewontu zaskoczyła turystów, ale sprawne działanie służb ratunkowych umożliwiło szybką pomoc poszkodowanym. „To była prawdopodobnie największą akcja ratownicza, za to chciałbym najbardziej podziękować. Gdyby nie Wy, osób, które zmarły byłoby pewnie o wiele więcej" - powiedział wczoraj Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, dziękując osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

W jednej chwili beztroskie górskie wędrówki zamieniły się w koszmar. W jednej chwili pomocy potrzebowało tak wiele osób. Jedna z największych akcji ratowniczych wymagała koordynacji wielu służb, w tym przede wszystkim Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednostek Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji. Profesjonalizm i zespołowa praca tych służb pozwolił na szybkie przetransportowanie poszkodowanych do szpitali i udzielenie im dalszej pomocy.

Małopolscy policjanci od momentu zgłoszenia o tragedii w masywie Giewontu, aktywnie włączyli się do akcji ratowniczej. W pierwszym dniu do pomocy zaangażowało się 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów, na których terenie znajdują się szpitale, przyjmujące osoby ranne w zdarzeniu.Policjanci działali na wielu płaszczyznach. Do ich zadań należało udrożnianie ruchu drogowego, pomoc pojazdom w dostaniu się do placówek medycznych. Do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, ze stanu Komendy Głównej Policji, który wylądował w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym.Wsparcia poszkodowanym udzielali policyjni psycholodzy. Od momentu uruchomienia infolinii w Starostwie Powiatowym w Zakopanem, policjanci na bieżąco ustalali miejsca pobytu osób, z którymi rodziny nie miały kontaktu,a istniało prawdopodobieństwo, że byli w tym czasie w okolicy Giewontu okolicach. Z policjantów zaangażowanych w akcję została utworzona ok. 20-osobowa grupa, która wraz z toprowcami na szlakach górskich poszukiwała ewentualnych ofiar gwałtownych wyładowań atmosferycznych oraz przedmiotów należących do osób poszkodowanych w tym zdarzeniu. Odzyskane rzeczy oraz dokumenty pomogły m.in. w ustaleniu personaliów osób, które ucierpiały w tym wypadku.

Działania tak wielu osób pozwoliły na szybką i sprawną pomoc. Wiceminister Paweł Szefernaker w imieniu całego kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podziękował funkcjonariuszom biorącym udział w akcji. Będąc na miejscu byłem dumny, że akcja ratownicza przebiegała tak dobrze. To pokazało, że system zadziałał sprawnie, a wszystkie służby wykazały się ogromnym profesjonalizmem" - dodał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.

Ministerstwo Zdrowia przyznało 280 odznak honorowych. Wśród jednostek, skąd pochodzą osoby odznaczone są:

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Grupa Podhalańska

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem

5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie

Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu

SPZOZ w Myślenicach

Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka w Krakowie, Oddział Prewencji Policji w Krakowie i Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem

Tatrzański Park Narodowy

Odznaki honorowe odebrali także okrzyknięci „cichymi bohaterami” wolontariusze, którzy w trakcie urlopu w górach ruszyli z natychmiastową pomocą poszkodowanym. Jeden z nich współtworzył szpital polowy na Hali Kondratowej, drugi natomiast pracował ramię w ramię z ratownikami w zakopiańskim szpitalu. Podczas uroczystości wręczono symboliczne grawertony dla funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Inf. i fot.: KWP w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka