środa, 11 sierpnia 2021 07:42

"Wolne media, wolni ludzie". Tarnowianie dołączyli do ogólnopolskiej akcji

Autor Aleksandra Tokarz
"Wolne media, wolni ludzie". Tarnowianie dołączyli do ogólnopolskiej akcji

Protesty w sprawie „lex TVN” odbyły się we wtorek wieczorem niemal w całej Polsce. Na ulice wyszli mieszkańcy dużych miast – Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Krakowa. Manifestacje odbyły się jednak także w mniejszych miejscowościach.

Osób, które wyraziły swój sprzeciw wobec proponowanych zmian nie zabrakło w Tarnowie. Manifestacja odbyła się tam pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”. Pod biurem PiS u zbiegu ulic Rybnej i Wałowej protestowało kilkanaście osób.

Podobne protesty, jak ten w Tarnowie, odbyły się w innych małopolskich miastach – między innymi w Zakopanem, Myślenicach czy Wieliczce.

Manifestację zorganizował KOD, a jej uczestnicy sprzeciwiali się ustawie medialnej zwanej „Lex TVN” – to obiegowa nazwa projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Dokument ma w założeniu przeciwdziałać przejęciu przez "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" kontroli nad nadawcami telewizyjnymi. Ten może uniemożliwić otrzymanie koncesji przez stację TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Wiele osób uważa, że celem zapisów projektu jest uniemożliwienie przedłużenia koncesji dla TVN24. Ta wygasa za kilkadziesiąt dni.

Sejm ma zająć się projektem ustawy dzisiaj.

Tarnów - najnowsze informacje