wtorek, 4 sierpnia 2020 15:36

Współczesna stomatologia – ratowanie zębów i ich leczenie

Autor Głos 24
Współczesna stomatologia – ratowanie zębów i ich leczenie

Współczesna stomatologia podejmuje radykalne kroki w celu ratowania  zębów i ich leczenia, bowiem ich utrata wiąże się z różnymi  konsekwencjami. W poniższym artykule wskażemy te, które są związane  z leczeniem ortodontycznym.

Rzadko patrzymy na naszą jamę ustną jak na skomplikowany,  wieloelementowy i wielozadaniowy mechanizm. Tymczasem tylko holistyczne podejście pozwala uzmysłowić sobie wszystkie zależności. Zęby ustawione  są w łukach zębowych. W miejscu usuniętego zęba pojawia się więc luka,  która natychmiast uruchamia proces przemieszczania się zębów sąsiednich.  Tracą one podporę, stają się więc podatne na przekrzywienia i urazy.

Niestety w następstwie usunięcia popsutego zęba lub też jego  przypadkowej utraty (na przykład w następstwie urazu), proces  przemieszczania uzębienia zachodzi w sposób niekontrolowany. Zgryz staje  się asymetryczny, powstają luki pomiędzy zębami. Zmieniające się  parametry zgryzu utrudniają rozdrabnianie i żucie pokarmów. Krzywo  ustawione zęby ścierają się nierównomiernie, a także, szukając podpory,  wysuwają z dziąseł, co w późniejszym etapie prowadzi do ich utraty.

Ładny zgryz

Warto zatem walczyć o każdy ząb i podjąć stosowne leczenie zmierzające  do uzupełnienia i poprawy stanu niepełnego zgryzu. Jest to wieloetapowy  proces. Składają się na niego zarówno działania zmierzające do  prawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym, jak i też przygotowanie do  leczenia implantologicznego lub protetycznego. Zadbane i proste zęby nie  tylko gwarantują ładny uśmiech, ale również ułatwiają właściwe dbanie  o higienę jamy ustnej. Korygowaniem nieprawidłowości zębowych zajmuje  się ortodoncja, czyli jedna z dziedzin stomatologii. W leczeniu wad  zgryzu oraz zaburzeń w ustawieniu zębów w łukach zębowych bardzo często  wykorzystywane są aparaty ortodontyczne. Ich różne typy umożliwiają  dopasowanie odpowiedniego rodzaju aparatu do potrzeb danego pacjenta.  Warto zdawać sobie sprawę z tego, dla kogo przeznaczone są aparaty  ortodontyczne, jakie są korzyści z ich noszenia oraz jak długo trwa  proces korygowania nieprawidłowości zębowych.

Kiedy korygować wady zgryzu

Najnowsze metody sprawiają, iż obecnie leczenie można przeprowadzić  u prawie każdego pacjenta, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak do  ortodonty trafiają dzieci oraz młodzież. Większość wad zgryzu powstaje  w pierwszych latach życia. Mogą one być wynikiem czynności takich jak:  ssanie palca, smoczka, obgryzanie ołówków, paznokci, oddychanie przez  usta. Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u ortodonty jest okres  wymiany zębów mlecznych na stałe. Również osoby dorosłe nierzadko stają  się pacjentami lekarza ortodonty.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne jest w stanie  opóźnić procesy starzenia się twarzy. Wady zgryzu bardzo często  powodują, że tkanki miękkie ulegają zapadnięciu, na skutek czego  dochodzi do zwiotczenia skóry twarzy, a także pogłębienia zmarszczek.  Prawidłowo ustawione zęby stanowią wsparcie dla tkanek miękkich, jak  również powodują wygładzenie skóry. Warto wiedzieć, że nieleczona wada  zgryzu może powodować bóle głowy oraz problemy ze stawami  skroniowo-żuchwowymi.

Jaki aparat ortodontyczny?

Wśród stosowanych aparatów ortodontycznych wyróżniamy aparaty stałe  i ruchome. Te pierwsze umożliwiają między innymi zniwelowanie różnego  rodzaju wad zgryzu, a także zmianę ułożenia zębów względem siebie.  Dzięki temu możliwe jest prostowanie zębów zrotowanych, zębów  nieprawidłowo wyrzynających się, stłoczeń oraz szpar między zębami.

Natomiast stosowanie aparatów ruchowych często zaleca się w pierwszym  etapie leczenia, gdy nie ma jeszcze możliwości zastosowania aparatu  stałego, z powodu trwającej wymiany uzębienia, a jednocześnie młody wiek  pacjenta umożliwia działanie ortopedyczne np. poszerzenie łuku zębowego  by w przyszłości uniknąć konieczności usuwania stałych zębów z powodu  stłoczeń. Do innych rodzajów aparatów ortodontycznych zaliczamy jeszcze  aparaty estetyczne oraz nakładki, które są praktycznie niewidoczne,  a umożliwiają prostowanie zębów.

Przed rozpoczęciem leczenia warto wybrać miejsce, które oferuje terapię  kompleksowego leczenia stomatologicznego. Świetnym przykładem będzie tutaj Centrum Stomatologii Dominik w Rabce Zdrój, mieszczące się przy  ul. Zakopiańskiej 6A, które zapewni indywidualne podejście do każdego  pacjenta i holistyczne podejście do Twojego uśmiechu oraz zdrowia.  Centrum wykorzystuje najnowsze osiągnięcia światowej stomatologii,  a zespół specjalistów poradzi sobie nawet z najcięższym przypadkiem.

DOMINIK, Centrum Stomatologii

Rabka Zdrój, ul. Zakopiańska 6A

e-mail: centrumstomatologii@onet.eu

csdominik.pl

Podhale

Podhale - najnowsze informacje