czwartek, 11 lipca 2019 09:03

Wybieramy najlepszy nawilżacz powietrza dla zdrowia

Autor (red)
Wybieramy najlepszy nawilżacz powietrza dla zdrowia

Drapanie w gardle, podrażnienie spojówek oczu i szybsze starzenie się skóry to tylko część problemów, wynikających ze zbyt niskiej wilgotności powietrza. W uniknięciu ich pomoże dobry nawilżacz elektryczny, którego skuteczność jest znacznie wyższa niż domowych metod nawilżania powietrza. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie.

Nawilżacz parowy, ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?

Na początek warto zapoznać się z trzema typami nawilżaczy, jakie znajdziemy na sklepowych półkach. Pod względem technologii nawilżania urządzenia można podzielić na parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Te pierwsze działają na podobnej zasadzie co czajnik elektryczny, a więc mają wbudowaną grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia i nawilżają powietrze poprzez emisję gorącej pary wodnej.

Nawilżacze ultradźwiękowe, jak wskazuje ich nazwa, wytwarzają fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają wodę na mikroskopijną mgiełkę.

Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują proces naturalnego odparowywania pary wodnej, co umożliwiają obracające się w wodzie dyski lub specjalny wkład. Najpopularniejsze na rynku modele zostały przetestowane i opisane na https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza, gdzie zostały uszeregowane według ich wydajności i ceny. Zatem zaleca się kierowanie parametrem "Opłacalność", który wskazuje najlepszą wydajność w atrakcyjnej cenie.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza emitujący parę wodną

W przypadku nawilżaczy parowych poważne minusy stanowią wysoka temperatura pary wodnej, a często też obudowy urządzenia i związane z tym ryzyko poparzenia, a także duże zużycie prądu. Ultradźwięki natomiast są wprawdzie niesłyszalne dla człowieka, lecz bywają uciążliwe dla zwierząt domowych, a w wyniku ich działania w drobną mgiełkę przekształca się wszystko, co jest zawarte w wodzie, a to oznacza konieczność używania wyłącznie wody destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie. Do zakupu nawilżaczy ewaporacyjnych niektórych zniechęca fakt, że średnia cena takiego urządzenia jest nieco wyższa niż nawilżacza ultradźwiękowego. Warto jednak wiedzieć, iż to właśnie one zapewniają najwyższe bezpieczeństwo.

Wydajność nawilżania - jaka powinna być?

Każdy nawilżacz powietrza ma określoną wydajność maksymalną, która decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu wybrane urządzenie będzie wysoce skuteczne. Wydajność prezentowana jest w ml/h albo g/h, przy czym między tymi jednostkami możemy postawić znak równości, ponieważ 1 litr wody waży w przybliżeniu 1 kg. Aby mieć pewność, że nawilżacz powietrza będzie w stanie efektywnie nawilżać powietrze, należy wybrać taki model, którego stosunek wydajności do powierzchni będzie wynosił około 100 ml/h do 10 m². To wartość przybliżona, ponieważ nie bez znaczenia są tutaj takie czynniki jak rodzaj i siła wentylacji.

Zakup nawilżacza o zbyt niskiej wydajności to błąd, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż prezentowana przez producenta wydajność często uzyskiwana jest wyłącznie w przypadku skrajnego przesuszenia powietrza. Dla przykładu nawilżacz Stadler Form Oskar według producenta powinien dostarczać w ciągu godziny 300 ml/h pary wodnej, natomiast przeprowadzony test wykazał wydajność na poziomie 178 ml/h.

Higrostat, czyli regulacja docelowej wilgotności powietrza

Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza wynosi od 40 do 60%. Samodzielne kontrolowanie wilgotności bywa uciążliwe, a negatywne skutki ma zarówno przesuszenie, jak i przewilżenie powietrza, dlatego dobry nawilżacz powietrza powinien być wyposażony w higrostat, pozwalający na utrzymanie wyznaczonej wilgotności.

Nawet jeśli higrostat umożliwia ustawienie wilgotności na poziomie niższym albo wyższym od zalecanej normy, nie należy się na to decydować.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Cena i koszty eksploatacji nawilżaczy powietrza

Na koniec warto wspomnieć o cenie samego nawilżacza oraz o wydatkach związanych z jego użytkowaniem. W sprzedaży nie brakuje urządzeń, które można kupić za mniej niż 100 złotych, jednak zazwyczaj mają one istotne wady, tak więc nie warto pochopnie decydować się na ich wybór. Ważne jest to, aby nawilżacz charakteryzował się korzystnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości, a niski koszt zakupu nie był okupiony wysokimi wydatkami związanymi z eksploatacją urządzenia. Temat nawilżaczy został dokładnie opracowany na blogu w artykule https://niebojsmoga.pl/czy-nawilzacz-powietrza-ma-sens/, gdzie zostały wymienione rodzaje nawilżaczy i praktyczne porady związane z eksploatacją, konserwacją i użytkowaniem.

Koszty, jakie trzeba będzie ponosić podczas użytkowania nawilżacza powietrza, uzależnione są od wartości zużytej energii elektrycznej oraz od ceny i żywotności elementów wymiennych. Niskie ceny wody kranowej sprawiają, że opłaty za nią są prawie nieistotne, jednak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych należy wziąć pod uwagę konieczność zakupu wody destylowanej.

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje