czwartek, 23 stycznia 2020 15:00

Wyjątkowe urodziny Zofii Kuzak. Czym stulatka z Nowego Sącza zaskoczyła prezydenta?

Autor Marzena Gitler
Wyjątkowe urodziny Zofii Kuzak. Czym stulatka z Nowego Sącza zaskoczyła prezydenta?

20 stycznia setne urodziny świętowała wyjątkowa sądeczanka - Zofia Kuzak. Życzenia złożył jej Prezydent Ludomir Handzel. Na uroczystości wręczono jubilatce najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Copernicus Prize 2020”. Co ciekawe - włodarz Nowego Sącza również odebrał z jej rąk nagrodę.

- Wszystkiego najlepszego, zdrowia, uśmiechu - żeby go nigdy nie brakło. Z koszem kwiatów i prezentami przychodzimy, żeby się pokłonić i życzyć następnych lat w zdrowiu i dobrym otoczeniu. Dziękuję za ten trud życia. Widać, że było warto. Wielu dobrych ludzi otacza panią Zofię.  Gratuluje  takiej rodziny, która stara się o utrzymanie więzi i ciepła – powiedział prezydent Ludomir Handzel.

Prezydent złożył jubilatce życzenia i wręczył kosz z kwiatami. W uznaniu zasług w niesieniu pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, Prezydent otrzymał z rąk jubilatki nagrodę Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego oraz kwiaty. Pani Zofia Kuzak jest autorką pomysłu nagrody "Virtuti Medicinali",  przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony życia i zdrowia. Na uroczystości wręczono jubilatce najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Copernicus Prize 2020”.

Monika Lichoń z Urzędu Stanu Cywilnego przekazała jubilatce listy gratulacyjne od Prezesa Rady Ministrów i Wojewody Małopolskiego.

Pani Zofia Kuzak, urodziła się w dniu 18 stycznia 1920 r.  w Chomranicach koło Nowego Sącza. Podczas okupacji hitlerowskiej, w wieku 23 lat, została wywieziona do Niemiec i zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckim obozie, z którego udało się jej zbiec. W czasie tej ucieczki przesiedziała trzy dni na drzewie, bez jedzenia i bez picia. Po trzech dniach uciekła w kierunku Poznania, gdzie schroniła się w mieszkaniu krewnych. Przebywała tam w latach  1943–1947,  prowadząc rachunkowość w rodzinnym sklepie spożywczym. Po wojnie współpracowała ze studentami i doktorantami, a zwłaszcza osobami niepełnosprawnym. Jej córką jest utytułowana naurolog, prof. zw. dr hab. Maria Pąchalska, dla której mama była wielką inspiracją. Zofia Kuzak jest współzałożycielką Krakowskiego Ośrodka Rehabilitacji Chorych z Afazją „Afa-Klubu”. Od roku 1992 jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego, a w 2003 r. powstał z jej inspiracji kwartalnik medyczny Acta Neuropsychologica.

inf. i fot. i wideo: UMNS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje