środa, 4 grudnia 2019 10:57

Wynajem ładowarki teleskopowej – czy to dobry pomysł?

Autor Bernard Szwabowski
Wynajem ładowarki teleskopowej – czy to dobry pomysł?

Ładowarka teleskopowa jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jednocześnie jest to maszyna bardzo droga, przez co jej zakup nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem (koszt dobrej jakości urządzenia jest podobny do kosztu mieszkania). Jeżeli chcemy korzystać z możliwości ładowarki teleskopowej jedynie okazjonalnie – rozsądnym pomysłem wydaje się jej wynajęcie. Co powinniśmy wiedzieć zanim wynajmiemy ładowarkę teleskopową? - Doradza Pan Krzysztof z firmy Kyn-Pol.pl

Po co nam ładowarka teleskopowa?

Ładowarka teleskopowa może spełniać wiele ważnych funkcji. Powszechnie wykorzystuje się ją w rolnictwie, przemyśle budowlanym, ogrodnictwie, przemyśle morskim, drzewnym. Sprawdzi się ona do transportu różnego rodzaju materiałów, załadunku i rozładunku palet, czy kontenerów.

Urządzenie to staje się jeszcze bardziej uniwersalne, kiedy wyposażymy je w określony osprzęt. Obecnie osprzętem cieszącym się dużą popularnością są kosiarki do trawy, łyżki ładowarkowe, widły do palet, chwytaki do bel, platformy robocze. Wykorzystuje się także zamiatarki, agregaty uprawowe, pługi, siewniki.

Ładowarki teleskopowe są chętnie wybierane jako praktyczny zamiennik innych maszyn. Ich przewaga polega na tym, że umożliwiają one łączenie bardzo wielu funkcji w jednym urządzeniu. Są więc niesamowicie praktyczne. Wielkim atutem tych maszyn jest ponadto duża zwrotność.

Jaką ładowarkę teleskopową wybrać?

Współcześnie na rynku znajdziemy różne rodzaje ładowarek teleskopowych. Dzieli się je między innymi ze względu na zmiany kierunku jazdy – w tym przypadku mamy do czynienia z maszynami kierowanymi jedynie przednimi kołami, kierowane wszystkimi czterema kołami, a także ładowarkami kierowanymi przy pomocy tak zwanego ruchu kraba (w praktyce oznacza to jazdę ładowarką na ukos).

Jeżeli chodzi o konstrukcję podwozia ładowarki dzielą się na kołowe-przegubowe i kołowe sztywno ramowe (posiadające stabilizatory). Na rynku dostępne są ładowarki obrotowe i nieobrotowe.

Ze względu na rodzaj napędu zespołu jazdy wyróżniamy ładowarki z hydrokinetyczno- mechanicznym napędem zespołu jazdy, a także z hydrostatyczno-mechanicznym napędem.

Inne parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej ładowarki teleskopowej jest udźwig, kąt obrotu, wysokość podnoszenia, prędkość ruchów roboczych, prękość jazdy, zdolność do pokonywania wzniesień, prędkość teleskopowania wysięgnika, siła uciągu.

Wybór konkretnej ładowarki jest uzależniony od tego jakie prace zamierzamy przy jej pomocy wykonać (poszczególne modele mogą w znaczny sposób różnić się parametrami). Odpowiednie urządzenie powinno pozwolić nam na szybkie wykonanie niezbędnych prac.

Dlaczego warto wynająć ładowarkę teleskopową?

Kupno ładowarki teleskopowej, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na maszynę nową, czy używaną jest bardzo dużym wydatkiem. Ceny niektórych modeli są zbliżone do cen mieszkań. Jeżeli więc nie jesteśmy właścicielami dużych firm budowlanych lub gospodarstw rolnych, zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się wynajem. Obecnie jest możliwość wynajęcia ładowarki teleskopowej z operatorem lub bez (jeżeli my lub nasi pracownicy posiadają uprawnienia do obsługi tej maszyny).

Współcześnie wynajem ładowarek teleskopowych jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż coraz więcej firm oferuje nam tę usługę. Dzięki temu mamy możliwość wynajęcia interesującej nas maszyny na atrakcyjnych warunkach. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na wynajem ładowarki bez operatora, pamiętajmy, że musimy mieć uprawnienia do jej obsługi (ewentualnie powinniśmy zatrudnić osobę, która stosowne uprawnienia posiada).

Zanim zdecydujemy się podpisać umowę z określoną firmą, koniecznie uważnie zapoznajmy się z jej warunkami. Zasadą, do której warto się stosować jest wynajmowanie urządzeń sprawdzonych producentów. Ładowarki renomowanych firm zwiększają prawdopodobieństwo sprawnej pracy, a także bezawaryjności. Przed podpisaniem umowy dobrze jest się zapoznać z ofertami przynajmniej kilku firm oferujących wynajem ładowarek teleskopowych.

----------

Szukasz pracy jako Operator ładowarek? Znajdziesz je na Megapraca.pl

undefined

Małopolska - najnowsze informacje