poniedziałek, 9 września 2019 09:00

Z Gręboszowa na Westerplatte śladami mjr. Sucharskiego

Autor Marzena Gitler
Z Gręboszowa na Westerplatte śladami mjr. Sucharskiego

30 rowerzystów z Powiśla Dąbrowksiego przejechało 650 kilometrów, żeby uczczcić postać mjr Henryka Sucharskiego i 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Wyruszyli z Gręboszowa, spod pomnika obrońcy Westerplatte, który urodził się w tej miejscowości, a rajd zakończyli udziałem w uroczystościach na Westerplatte, 1 września. Był to pierwszy taki rajd, a inicjatorem tej eskapady był Marek Mosio, przewodniczący Rady Gminy Gręboszów i twórca strony  Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie.

Główną ideą tej wyprawy przez całą Polskę było upamiętnienie pamięci o majorze Henryku Sucharskim, pochodzącym z Gręboszowa oraz o wszystkich ofiarach kampanii wrześniowej 1939 roku.

Rajd rozpoczął się 27 sierpnia o godzinie 6:00 rano od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Na starcie rajdu pod gręboszowską szkołą, gdzie znajduje się pomnik dowódcy obrony Westerplatte z rowerzystami spotkali się m.in. starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Sekretarz Gminy Zdzisław Kogut, proboszcz parafii Borusowa ks. Marian Kujda, krewni majora Sucharskiego oraz lokalna społeczność.

Codziennie uczestnicy rajdu mieli do pokonania od 120 do 150 km. Pod koniec drugiego dnia wyprawy, delegacja składająca się m. in.: z Przewodniczącego Rady Gminy Gręboszów Marka Mosio oraz Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Dąbrowskiego Krzysztofa Kupca w obecności pozostałych uczestników rajdu złożyła wiązankę kwiatów i znicze pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

- To bardzo wzruszająca chwila, dotarliśmy w to symboliczne miejsce, gdzie Polacy przeżywają najważniejsze dla nich wydarzenia, rocznice, obchody. Wszyscy w skupieniu oddaliśmy hołd w tym miejscu – mówił Marek Mosio.

Na trasie przejazdu kolarze podczas postojów rozdawali ulotki oraz materiały o patronie przedsięwzięcia. Wiele osób pytało i było zaciekawionych celem trasy oraz poświęceniem, jakie było włożone przez uczestników w przejechanie takiego dystansu. Całość trasy wyniosła około 650 km. Po 5 upalnych dniach jazdy w ciężkich warunkach, grupa z powiśla przybyła do Gdańska by następnego dnia wziąć udział w głównych uroczystościach na Westerplatte.

1 września 2019 roku „rowerowa delegacja” wraz z innymi delegacjami z kraju na czele z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim oraz delegacjami zagranicznymi punktualnie o godzinie 4:45 oddała hołd poległym żołnierzom walczącym w obronie ojczyzny odśpiewując m.in.: Mazurka Dąbrowskiego pod 25 metrowym pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

- Mówi się, że noc jest najczarniejsza tuż przed świtem. Na Polskę atak Niemiec hitlerowskich spadł niespodziewanie i oznaczał dla nas najczarniejsze dni w naszych dziejach - mówił premier Morawiecki.

Przed powrotem uczestnicy rajdu złożyli kwiaty na grobie mjr Sucharskiego.

Organizację rajdu wspierali m.in.: Województwo Małopolskie, Powiat Dąbrowski, Gmina Gręboszów, GIM – Grupa Inicjatyw Młodzieżowych ze Szczucina, portal NaszePowiśle.pl.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w jakikolwiek sposób w to przedsięwzięcie. Dziękują tym, którzy w nich wierzyli i „jechali razem z nimi” każdego dnia on-line. Oczywiście nie poprzestają na tym i zapowiadają kolejne, równie szalone inicjatywy.

Uczestnicy mogą być bardzo dumni z siebie, że niektórzy jako amatorzy, pokonali tak długi dystans w tak krótkim czasie i obeszło się bez żadnych większych kontuzji czy urazów. Więcej relacji filmowych i fotografii z poszczególnych dni wyprawy można obejrzeć na fun page’u organizatora Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie.

Fot. Krystian Gielarowski/gd/ Powiat Dąbrowski, Trasy Rowerowe Powiśle Dąbrowskie

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka