piątek, 20 września 2019 11:30

Za tydzień Małopolska Noc Naukowców. Zarejestruj się już dziś!

Autor Marzena Gitler
Za tydzień Małopolska Noc Naukowców. Zarejestruj się już dziś!

W piątek, 27 września w Małopolsce znów królować będzie nauka. Już po raz 13. mieszkańcy województwa będą mieli okazję obejrzeć z bliska fascynujący świat doświadczeń i eksperymentów, zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne, czy porozmawiać z naukowcami. Wszystko dzięki Małopolskiej Nocy Naukowców, która na przestrzeni lat na trwałe wpisała się w kalendarz popularnonaukowych inicjatyw nie tylko w naszym regionie, ale także w Europie. Jak się zarejestrować?

Czy chcesz podejrzeć mózg podczas pracy albo zobaczyć coś, czego nie widać? A może lepiej wziąć udział w wyjątkowych eksperymentach lub poznać bliżej nowe technologie? Albo odkryć tajemnice i skarby przeszłości? Jeśli tak, to dobrze się składa, bowiem program 13. Małopolskiej Nocy Naukowców obfituje w moc atrakcji z wielu dziedzin, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

- Tylko w tę jedną noc w roku naukowcy z małopolskich uczelni, instytutów i centrów badawczych odkrywają naukowe tajemnice i pozwalają wszystkim – starszym i młodszym - odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria. To niepowtarzalna okazja, aby móc przyjrzeć się z bliska ich pracy, czy zapytać o to, o co na co dzień nie sposób. Dzięki Małopolskiej Nocy Naukowców każdy chociaż przez chwilę będzie mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca – zachęca marszałek Witold Kozłowski.

W dziewięciu miastach – w Andrychowie, w Chrzanowie, w Limanowej, w Krakowie, w Oświęcimiu, w Nowym Sączu, w Niepołomicach, w Skawinie i w Tarnowie  – na miłośników nauki czekać będzie ponad 2200 różnorodnych wydarzeń. W trakcie tylko tej jednej nocy, 27 września można będzie odwiedzić laboratoria, wydziały, instytuty, czy muzea – a wszystko przygotowane przez około 1250 naukowców i pracowników z ponad 50 instytucji partnerskich - uczelni, instytutów i kół naukowych, centrów badawczych przedsiębiorstw, instytucji edukacyjno-kulturalnych i szkół średnich.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na znaczną część z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Program MNN dostępny jest na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców.

- Poprzez wykłady, pokazy, eksperymenty, warsztaty, gry czy zabawy chcemy popularyzować naukę wśród wszystkich mieszkańców Małopolski. Szczególnie zależy nam na przybliżeniu dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, po to, aby zachęcić ich do rozpoczęcia kariery naukowej - dodaje Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców.

Niespodzianka do Cogiteonu

Będzie odlotowo. W najbardziej naukową noc w roku Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zaprasza do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Będę nie tyko atrakcje dla małych i dużych, ale także Cogiteon przygotowuje coś wyjątkowego – prezentację nowego logo. Już 27 września zapraszamy na pokaz i spotkanie z autorem. Natomiast o godz. 20.00 zaplanowano widowiskowe doświadczenia, czyli pokaz eksperymentów „Odlotowo!”.

inf. UMWM

Edukacja - najnowsze informacje