niedziela, 7 lipca 2019 08:07

Zagórzańskie Lato - ludowo i ekologicznie. Zobacz zdjęcia!

Autor Marzena Gitler
Zagórzańskie Lato - ludowo i ekologicznie. Zobacz zdjęcia!

W niedzielę 27 czerwca w Mszanie Górnej na stadionie LKS Witów zebrali się mieszkańcy gminy Mszana Dolna oby świętować drugi dzień Zagórzańskiego Lata.

Wójt Bolesław Żaba wraz byłym starostą limanowskim Janem Puchałą przywitał gości i oficjalnie rozpoczął drugi dzień imprezy. Zagórzańskie Lato to coroczna impreza na terenie gminy która jednocześnie jest otwarciem sezonu turystycznego.
Na imprezę tłumnie przybyli mieszkańcy Mszany Dolnej jak i okolicznych gmin. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały smaczne potrawy, wypieki i napoje, których każdy uczestnik zabawy mógł kosztować do woli. A było tego wiele, pyszne łazanki z boczkiem, dziczyzna z kaszą, wyśmienity żurek i wiele innych smakołyków.

Degustacje umilały koncerty Orkiestry Dętej z Mszany Górnej oraz zespołów regionalnych Łostowianie i Kasinianie - Zagórzanie.

Był oczywiście konkurs na najsmaczniejszą potrawę, do którego stanęły stowarzyszenia z gminy: Zagórzanki 'z Kasiny Wielkiej, Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowego, Gosposie z Mszany Górnej, Koło Gospodyń Wiejskich z Kasinki Małej, Paradne Gosposie z Lubomierza i Związek Podhalan Górali Zagórzańskich. Wybór był trudny, bo wszystkie potrawy były świetne i wyjątkowo smakowite.

W kategorii najlepsza potrawa pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń wiejskich z Mszany Górnej Gosposie oraz Związku Podhalan Zagórzańskich w Lubomierzu. W kategorii , najsłodszy wypiek zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Łętowego oraz Koło Gospodyń Wiejskich Zagórzanki z Kasiny Wielkiej. W kategorii na najpiękniejsze stanowisko zwyciężyły Paradne Gosposie z Kasiny Małej, natomiast nagrodę publiczności otrzymały Gosposie z Mszany Górnej. Na nagrodę specjalną zasłużyło stoisko Związku Podhalan Zagórzańskich w Lubomierzu. Nagrodę ufundował burmistrz z Lubomierza na Śląsku, Marek Chrabąszcz.

Pracownicy gminy zorganizowali Piknik Ekologiczny który cieszył się dużą popularnością dorosłych, jak i dzieci. Dorośli mogli zasięgnąć informacji ona temat wymiany starych kotłów na nowe ekologiczne i ,,dotknąć” taki produkt na miejscu. Dzieci natomiast uczestniczyły w warsztatach, na których uczyły się jak wykonać zabawki ekologiczne oraz brały udział w grze planszowej. Swoje produkty wystawili producenci ekologicznych kotłów grzewczych: SAS, Ogniwo, Kołton i Viessman. Obecna była także miejscowa firma NOVA - dystrybutor i instalator.

- Dla mieszkańców gminy Mszana Dolna istnieje jeszcze możliwość pozyskania dofinansowania wymiany starych urządzeń grzewczych na nowoczesne urządzenia grzewcze na paliwo stałe (ekogroszek czy biomasę) posiadające certyfikat ecodesign oraz 5 klasę. Dofinansowanie to jest realizowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – przypomniał obecny na ekopikniku Szczepan Figura, ekodoradca z Gminy Mszana Dolna.
Uczestnicy imprezy mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji jak wesołe miasteczko wyposażone w różnego rodzaju karuzele, samochodziki, pociągi, które okazały się doskonałą zabawą dla dzieci, a na dorosłych czekały stoiska gastronomiczne i handlowe.

Warto także wspomnieć o loterii fantowej, która cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Prowadziły ją pracownice GOPS-u. W loterii wylosowano wiele atrakcyjnych nagród, a cały dochód z losów zostanie przekazany na charytatywny.
Zagórzańskie święto zakończył koncert zespołu Łzy.

inf i foto: Barbara Smolarska

Limanowa - najnowsze informacje