niedziela, 30 czerwca 2019 19:00

Zakliczyn przyjął repatriantów z Kazachstanu. Gdzie zamieszkali?

Autor Marzena Gitler
Zakliczyn przyjął repatriantów z Kazachstanu. Gdzie zamieszkali?

24 czerwca w zakliczyńskim Ratuszu chlebem i solą powitano trzyosobową rodziny repatriantów z Kazachstanu, która zamieszkała na terenie gminy. Samorząd przygotował jej mieszkanie w budynku byłego domu nauczyciela w Charzewicach.

Pani Nadieżda Buss przyjechała z Kazachstanu do zakliczyńskiej gminy wraz ze swoim synem Andrzejem i synową Kristiną. Wcześniej w Polsce – w Koszycach Małych w gminie Tarnów zamieszkał z żoną i dziećmi drugi syn pani Nadieżdy - Siergiej. W Kazachstanie wciąż jest jeszcze córka i dwoje wnuków.

Nowych mieszkańców gminy Zakliczyn burmistrz Dawid Chrobak. - Witajcie. Od dzisiaj nasza mała ojczyzna to Wasz nowy dom. Będziemy robić wszystko, aby Wam niczego tutaj nie brakowało – powiedział, a przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj dodała: „Ta ziemia jest piękna, a ludzie otwarci. Chcemy, abyście się u nas czuli jak najlepiej”.

- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam wrócić do ziemi ojców, do naszej Ojczyzny. Jestem niezwykle szczęśliwa, ale pełnia szczęścia to będzie dopiero wtedy, gdy przyjedzie tutaj córka z mężem i dziećmi, która również stara się o osiedlenie w Polsce – powiedziała Nadieżda Buss.

Na uroczystości powitania obecni byli prezes Związku Repatriantów RP Aleksandra Ślusarek oraz poseł Michał Wojtkiewicz.

- Staramy się tak rozlokowywać repatriantów, aby łączyć rodziny, aby były w bliskiej odległości od siebie. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na inny fakt, że burmistrz Dawid Chrobak spełnił dzisiaj testament swojego taty. Z jego ojcem, ś.p. Stanisławem Chrobakiem, wówczas wójtem gminy Zakliczyn już na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia rozmawiałam o sprowadzeniu tutaj polskich zesłańców z terenu byłego ZSRR. Wówczas względy proceduralne stanęły na przeszkodzie w sprowadzeniu repatriantów – stwierdziła Aleksandra Ślusarek.

Gmina Zakliczyn na remont budynku w Charzewicach, w którym jest około 60 metrów powierzchni mieszkalnej otrzymała 220 tys. zł ze środków rządowych.

Podczas wydarzenia wręczono również nagrody laureatom IV Gminnego Konkursu im. Ojca Jana Góry „Mój Zakliczyn – Moja Gmina”. Uczestnicy konkursu przygotowują prace plastyczne i literackie. Organizatorami konkursu są Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Stróżach. Celem konkursu jest propagowanie patriotyzmu i idei ,,Małych Ojczyzn”. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało „Miejsca pamięci narodowej Gminy Zakliczyn”.

Inf. i foto: UG Zakliczyn

Tarnów - najnowsze informacje