wtorek, 2 marca 2021 11:17

Zamiast samochodu wybierz rower! Inwestycje rowerowe w Gminie Skawina

Autor Głos 24
Zamiast samochodu wybierz rower! Inwestycje rowerowe w Gminie Skawina

- Zamiast samochodu wybierz rower - zachęcają władze Skawiny. W gminie od kilku lat trwa rowerowa rewolucja. Wybudowano sieć ciągów pieszo-rowerowych, powstaje 11-kilometrowa ścieżka łącząca zachód gminy z miastem, a na najbliższe lata zaplanowano kolejne inwestycje

Stworzenie atrakcyjnej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów to w Skawinie jedno z najważniejszych zadań inwestycyjnych na najbliższe lata. Ścieżki rowerowe będą łączyły się z najważniejszymi węzłami przesiadkowymi, przy których pojawią się parkingi, przystanki autobusowe oraz inne udogodnienia dla przyszłych użytkowników Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pieszo lub rowerem szybciej, taniej i wygodniej

Zakończyła się budowa sieci ciągów pieszo-rowerowych w mieście Skawina, a prace w Radziszowie są na ostatniej prostej. To odpowiedź Urzędu Miasta i Gminy na rosnące zainteresowanie zrównoważoną mobilnością. Na jednego mieszkańca przypada jeden samochód, codziennie na trasie Skawina-Kraków powstają korki w obu kierunkach i pokonanie kilkunastu kilometrów w czasie szczytu komunikacyjnego zajmuje ponad godzinę.

Widząc narastający problem pracownicy Urzędu Miasta i Gminy postanowili zareagować i rozpoczęto budowę bezpiecznej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, która zachęci mieszkańców do korzystania ze zrównoważonych form transportu.

Budowa ciągów pieszo-rowerowych na ostatniej prostej

Inwestycja zakłada, że miasto Skawina oraz Radziszów (jedno z największych sołectw w gminie) zostaną objęte 7-kilometrową siecią ciągów pieszo-rowerowych. Prace w mieście już się zakończyły, a w Radziszowie trwają ostatnie szlify. Sieć pozwoli zarówno pieszym jak i rowerzystom na bezpieczne oraz szybkie przemieszczanie się do najczęściej wybieranych punktów takich jak dworzec, centra handlowe, osiedla, szkoły.

- Najczęściej wybierane przez mieszkańców miejsca są zlokalizowane w centrum blisko siebie. O wiele szybciej i łatwiej można się do nich dostać na nogach lub rowerem. Dzięki ciągom pieszo-rowerowym uczniowie mogą bezpiecznie, bez korzystania z drogi przyjechać do szkoły na rowerze. To wielka oszczędność czasu i pieniędzy dla rodziców, którzy nie muszą podwozić swoich pociech do placówek oświatowych samochodem - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko

Na pociąg pieszo lub rowerem

Skawina sąsiaduje z Krakowem. Codziennie na tej trasie powstają korki w obu kierunkach i pokonanie kilkunastu kilometrów w czasie szczytu komunikacyjnego zajmuje ponad godzinę. Rozwiązaniem tego problemu będzie Szybka Kolej Aglomeracyjna, do uruchomienia której Skawina przygotowuje się już od kilku lat. Kolej stanie się dla mieszkańców gminy szybkim “tramwajem” do i z Krakowa. Dlatego w całej gminie powstają stacje kolejowe, a obok z nich zlokalizowane są parkingi typu park&ride. Sztandarową inwestycją było stworzenie Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego obok centrum miasta. Wyremontowano tam zabytkowy dworzec, postawiono wiaty dla rowerów, zbudowano parking park&ride na 500 samochodów, oraz przejścia podziemne.

Sieć ciągów pieszo-rowerowych doprowadzi mieszkańców właśnie do Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego. Tam będzie można przypiąć rower do stojaka lub wziąć go ze sobą do pociągu i pojechać do Krakowa.

11 kilometrów ścieżki rowerowej

Ciągi pieszo-rowerowe to nie jedyna inwestycja w Skawinie poprawiająca komfort podróży pieszych i rowerzystów. Trwa budowa 11-kilometrowej ścieżki rowerowej na Kanale Łączańskim. Dzięki niej mieszkańcy zachodniej części gminy ominą niebezpieczną Drogę Krajową nr 44 i otrzymają bezkolizyjną, alternatywną trasę. Mieszkańcy zachodnich sołectw dotrą nią prosto i bez przekraczania jezdni aż do Skawińskiego Obszaru Gospodarczego - miejsca pracy wielu mieszkańców

Nowa ścieżka będzie przebiegała przez stacje przesiadkowe, dzięki czemu mieszkańcy zachodniej części gminy otrzymają możliwość komfortowego dotarcia na pociąg pieszo lub rowerem. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie po uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowa ścieżka stanie się także idealnym miejscem do rodzinnych spacerów, rowerowych wycieczek oraz sportów na świeżym powietrzu. Zostanie połączona się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa oraz Velo Małopolska.

W planach są kolejne inwestycje. Powstaną ciągi pieszo-rowerowe w Rzozowie, Woli Radziszowskiej oraz łączące miasto Skawina z Radziszowem. W planach jest także budowa chodników oraz przebudowa skrzyżowań. Wszystko po to, by zwiększyć atrakcyjność oraz poprawić komfort i bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

- Sukcesywnie, krok po kroku usprawniamy komunikację wewnątrz całej Gminy. Te rozwiązania zmniejszą korki i sprawią, że podróż do sąsiednich miejscowości będzie szybsza, łatwiejsza i wygodniejsza - mówi burmistrz Rzepisko

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje