czwartek, 9 marca 2023 09:05

Zielony Milion - rusza nowatorski projekt BO w Wieliczce [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Zielony Milion - rusza nowatorski projekt BO w Wieliczce [WIDEO]

Wieliczka jako pierwsze miasto w Polsce przetestuje nowatorską metodę liczenia głosów w Budżecie Obywatelskim. - Chcemy, żeby był to budżet ekologiczny, bo właśnie o tej sferze najwięcej mówią nasi mieszkańcy - stwierdził burmistrz Wieliczki Artur Kozioł na spotkaniu poświęconym prezentacji nowej inicjatywy.

O nowym projekcie Zielony Milion i milionie złotych na inwestycje ekologiczne w podkrakowskiej gminie mówiono na konferencji prasowej w Wielickiej Mediatece. Wzięli w niej udział  twórcy nowej metody liczenia głów prof. Piotr Faliszewski, dr hab. Jarosław Flis,  i dr hab. Piotr Skowron z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najkrócej mówiąc, metoda da szanse na realizację nawet niewielkim i niezbyt drogim projektom lokalnym, bo każdy z głosujących mieszkańców będzie decydował o przeznaczeniu proporcjonalnej części całego budżetu. Wieliczka będzie pierwszym miastem w Polsce, które odważyło się przetestować nowe rozwiązanie. Mówił o tym burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Pomysł pojawił się już na jesieni, przy okazji sadzenia drzew w parku na Stoku pod Baranem. Miasto zdecydowało, że wyłoży milion na inwestycje w zieleń. Właśnie ruszył nabór projektów do Zielonego Miliona - jak nazwano proekologiczny budżet obywatelski w Wieliczce. Zgłoszeń można dokonywać na dedykowanej platformy internetowej zb.wieliczka.eu. 

O harmonogramie zielonego budżetu mówił sekretarz miasta Marek Panuś. Kampania informacyjna ruszyła już 3 marca. Od 8 do 24 marca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty. Potem (do 30 marca) nastąpi ich weryfikacja, a 31 marca prezentacja tych, które zostaną zakwalifikowane. Głosowanie przez platformę internetową będzie trwać od 3 do 21 kwietnia, a do 28 kwietnia odbędzie się ogłoszenie zwycięskich projektów, które zostaną zrealizowane z zielonego budżetu Wieliczki.  

Co ciekawe, projekty zgłaszać i głosować mogą wszyscy mieszkańcy gminy, bez względu na wiek. System będzie ich weryfikować na podstawie podanych danych (imię nazwisko, adres, PESEL).  
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje