poniedziałek, 25 października 2021 08:14

Dziś odbędą się uroczystości pożegnalne znanego zakopiańskiego działacza

Autor Edyta Sowa
Dziś odbędą się uroczystości pożegnalne znanego zakopiańskiego działacza

17 października 2021 r. zmarł Krzysztof Fryjewicz. Ostatnie pożegnanie odbędzie się dzisiaj w poniedziałek 25 października 2021 r. o godz. 13:00 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Odszedł w wieku 77 lat.

Krzysztof Fryjewicz urodził się 9 maja 1944 r. w Zakopanem. Ukończył I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem (1962). W latach 1962-1963 był stażystą w Fabryce Tektury w Białym Dunajcu; twórcą rękodzieła (praca na rzecz Cepelii) w l. 1965-1974; starszym konserwatorem w hotelu „Orbis” Kasprowy w Zakopanem(1974-1983, skąd odszedł z powodów politycznych). W l. 1991-2002 prowadził własną działalność gospodarczą. W NSZZ „Solidarność” od października 1980 r. Był inicjatorem i założycielem (wraz z żoną Anną Fryjewicz) Komisji Założycielskiej NSZZ „Solidarność” w hotelu „Orbis” Kasprowy w Zakopanem, członek KZ. Był uczestnikiem akcji ulotkowych, kolporter prasy i wydawnictw podziemnych, współorganizator i uczestnik strajków w Orbisowskich Hotelach Zakopanego i podległych mu placówek. W l. 1980-1990 wraz z żoną współorganizował i był członkiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy u oo. Pallotynów na Krzeptówkach – współpracował z ks. M. Drozdkiem. Współorganizował msze św. za ojczyznę oraz konferencje, wykłady i spotkania (m.in. z ks. K. Jancarzem, W. Półtawską i innymi). W l. 1980-1989 współpracował m.in. z S. Wróbel, S. Jirą, A. Janikiem, L. Rekalem, B. Chrywniak, B. Kojer, Z. Ignacokiem, J. Pałubickim, prof. K. Laskowicz, J. Zacharko, S. Żurowskim, J. Gościej, B. Tarnowską i W. Obrochtą.

Dnia 13 grudnia 1981 r. funkcjonariuse zakopiańskiej SB, MO i ORMO wyrąbali siekierami drzwi jego domu, został internowany w ZK w Załężu k. Rzeszowa, a następnie zwolniony 30 stycznia 1982 r. Po wyjściu na wolność był działaczem Komitetu Pomocy Internowanym, Komitetu Pomocy Aresztowanym; kolporterem wydawnictw podziemnych: prasy, książek (m.in. wydawnictwa NOWa). Skazany później na karę grzywny za udział w kontrpochodzie 1 maja 1983 r. w Zakopanem. Inwigilowany wraz z żoną, wielokrotnie przesłuchiwany, SB nękało wizytami i przesłuchaniami również jego sąsiadów.

Z żoną współorganizował akcje wypoczynkowe dla rodzin represjonowanych z całej Polski w stolicy Tatr – bezpłatnie żywiąc i udostępniając swój dom (współpracował m.in. z B. Kojer z ramienia Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym Archidiecezji Krakowskiej), w  latach 1981-1990. Także razem organizowali tajne spotkania z działaczami NSZZ „S” z całej Polski (m.in. z J. Pałubickim, prof. K. Laskowicz i wieloma innymi). SB próbowała wymusić na nim i jego żonie wyjazd z kraju za granicę bez możliwości powrotu.

Był uczestnikiem kampanii wyborczej KO „S”, członkiem komisji wyborczej w 1989 r. Członkiem Klubu im. Władysława Zamoyskiego, został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medalem „Za zasługi dla Małopolskiej Solidarności”.

info UM Zakopane, foto. Pixabay

Podhale

Podhale - najnowsze informacje