piątek, 13 września 2019 09:39

Zmiany uszczelniające w podatkach

Autor Mateusz Łysik
Zmiany uszczelniające w podatkach

1 września 2019 roku weszły w życie zmiany podatkowe mające na cele jeszcze dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o utworzenie tzw. białej listy, która jest bazą informacyjną o podatnikach VAT. Ponadto wprowadzono nowe ograniczenia w zwolnieniach z podatku VAT w handlu internetowym oraz stosowane będą nowe zasady wystawiania faktur do paragonów.

Biała lista VAT-co to takiego?

Rząd po raz kolejny wprowadził cały szereg zmian, których celem jest utrudnienie nieuczciwym podmiotom praktyk mających na celu niepłacenie podatków. Biała lista to baza podatników w formie rejestru, który dostępny jest na stronach ministerstwa. W owym rejestrze można sprawdzić czy dany podmiot jest podatnikiem VAT oraz czy urząd skarbowy odmówił mu zarejestrowania albo wykreślił podmiot z rejestru. Jest też informacja o rejestracjach przywróconych. Aby znaleźć dany podmiot wystarczy wpisać jego nip, regon albo nazwę. Zasadniczym jednak celem tego rejestru jest możliwość sprawdzenia konta bankowego podatnika VAT. Po nowych zmianach płatności powyżej 15000 zł mogą być przelewane tylko na firmowy rachunek, znany urzędowi skarbowego. Pilnować tego muszą, więc nabywcy towarów i usług, bo jeśli przekażą pieniądze na niewłaściwy rachunek to nie będą mogli sobie tego zaliczyć w koszty a dodatkowo poniosą proporcjonalną współodpowiedzialność związaną z płatnością podatku VAT.

Ograniczenia w zwolnieniach VAT

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia dla firm w zwolnieniach z płacenia podatku VAT. Dotyczy to przede wszystkim sprzedaży internetowej. Ograniczeniami zostają objęte podmioty, które handlują elektroniką, sprzętem elektrycznym, sprzętem AGD i RTV. Zmiany dotkną także sprzedawców części samochodowych i motocyklowych, kosmetyków oraz firmy zajmujące się windykacją długów. To bardzo ważna zmiana, bo okazuje się, że wystarczy jednorazowa internetowa sprzedaż telefonu czy laptopa by stać się podatnikiem VAT, co pociąga za sobą cały szereg obowiązków.

Wystawianie faktur do paragonów po nowemu

Te zmiany z kolei mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku i oznaczają, że fakturę do paragonu będzie można wystawić tylko wtedy, gdy ten paragon zawiera numer identyfikujący nabywcę. Problematyczna może wydawać się sytuacja podmiotów, które mają kasy fiskalne bez możliwości wpisania nip-u nabywcy. Okazuje się, że trzeba będzie teraz nieco zmienić procedury sprzedaży. Nabywca w chwili dokonywania zakupu będzie musiał zdeklarować się, jako podatnik i wtedy nie należy wystawiać paragonu na kasie tylko od razu wystawić fakturę. Wszystko, więc sprowadza się do tego, że nabywca nie może dowolnie występować w roli konsumenta czy przedsiębiorcy. Jeśli kupił coś, jako konsument to nie będzie miał potem możliwości otrzymania faktury i zaliczenia sobie tego w koszty.

Ministerstwo finansów chwali wprowadzane zmiany, jako mające przynieść duże korzyści budżetowi państwa. Tradycyjnie jednak dużo mniej zadowoleni są przedsiębiorcy, którzy będą musieli poświęcić więcej czasu a niekiedy także pieniędzy na obsługę księgową.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym credotax.pl z Poznania.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka