środa, 9 marca 2022 15:47

O!Lśnienia 2022 z proukraińskim przesłaniem. Nagrody powędrowały do krakowian!

Autor Joanna Obajtek
O!Lśnienia 2022 z proukraińskim przesłaniem. Nagrody powędrowały do krakowian!

Maciej Stuhr, Paulina Przybysz, Luc Perceval i Kuba Więcek Trio. Kto z nich zwyciężył w O!Lśnienie 2022? W piątek nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, jednak z powodu wojny na Ukrainie, inne niż zwykle.

W piątek, 4 marca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród  O!Lśnienia. Przebieg wydarzenia można było śledzić na platformie PLAY KRAKÓW oraz w Onecie. W związku z panującą sytuacją gala zmieniła się w debatę na temat wojny na Ukrainie.

– Putin przelicytował Stalina trzykrotnie — mówił Maciej Maleńczuk. Wokalista przypomniał o książce „Archipelag GUŁag" oraz innych zbrodniach Putina w Gruzji, Czeczenii i Osetii Północnej.

– Wierzę, że rosyjskie społeczeństwo może się przebudzić, tylko jest zindoktrynowane, zastraszone przez lata — dodała z kolei reżyserka, Maja Kleczewska.

Gala nie należała do łatwych, ale tradycji musiało stać się zadość. Wreszcie ogłoszono wyniki. Polską zwyciężczynią O!Lśnienia została... Kaśka Sochacka! Artystka otrzymała największą liczbę głosów i tym samym zdobyła nagrodę główną: statuetkę i czek o wartości 30 tys. złotych. Wyróżniono ją również w kategorii Muzyka Popularna za płytę „Ciche dni”. Wokalistka postanowiła przekazać swoją nagrodę na pomoc osobom z Ukrainy.

Bardzo, bardzo dziękuję. ☺️🥺 Jestem wzruszona podwójnie za dwa wyróżnienia w jeden wieczór. Nagrodę w plebiscycie...

Opublikowany przez Kaśkę Sochacką Piątek, 4 marca 2022
Kaśka Sochacka zwycięża w plebiscycie/ fot. screen fb Kaśka Sochacka

Choć Kaśka Sochacka zdobyła główna nagrodę, wyróżnieni zostali również artyści z sześciu pozostałych kategorii: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Poważna, Balet i Jazz, Teatr oraz Serial. Wśród nich znaleźli się Krakowianie.

Krakowscy zwycięzcy

  • Zwycięzcą w kategorii „Film” został pochodzący z Krakowa Maciej Stuhr wraz z Konradem Aksinowiczem za film „Powrót do tamtych dni”. O produkcji ciepło wypowiadali się prowadzący galę:

–Nagroda za poruszający, do głębi osobisty obraz dzieciństwa naznaczonego piętnem nałogu oraz za mistrzowsko wykreowaną postać ojca dotkniętego chorobą alkoholową.

  • Kolejnymi krakowskimi laureatkami tym razem w kategorii „Teatr” są aktorka Dominika Bednarczyk i reżyserka Maja Kleczewska za „Dziady”. Sztukę można zobaczyć w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Bilety wyprzedają się błyskawicznie, a tak o sztuce wypowiadano się podczas gali:

–Nagroda za znalezienie współczesnego klucza do klasyki, przy jednoczesny zachowaniu szacunku dla ducha oryginalnego tekstu. Za stworzenie jednej z najbardziej poruszających kreacji Mickiewiczowskiego Konrada we współczesnym teatrze.

Pozostali polscy laureaci:

Literatura:

  • Jakub Żulczyk z powieścią „Informacja Zwrotna”

Sztuki Wizualne:

  • Wilhelm Sasnal i Adam Szymczyk za „Taki pejzaż”

Muzyka poważna, balet i jazz:

  • Paulina Przybysz i Kuba Więcek Trio za album „Kwiateczki”

Poza wyróżnieniami przyznano również nagrodę specjalną. Redakcja Vogue Polska nagrodziła Małgorzatę Mirga -Tas. Ta artystka wizualna zostanie tegoroczną reprezentantką Polski na Biennale w Wenecji.


O!Lśnienia 2022 zostały zakończone sukcesem Krakowian. Czekamy na kolejne nagrody!

Krótka relacja z gali O!Lśnienia 2022
Krakowscy zwycięzcy za film/ fot. fb. Krakowskie Biuro Festiwalowe
Krakowskie zwyciężczynie teatralne/ fot. fb. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Kraków

Kraków - najnowsze informacje