poniedziałek, 10 marca 2025 12:38, aktualizacja 4 godziny temu

Znane, szanowane, zasłużone… Kobiety z Gminy Wolbrom miały swoje święto

Autor Norbert Kwiatkowski
Znane, szanowane, zasłużone… Kobiety z Gminy Wolbrom miały swoje święto

W przeddzień święta wszystkich Pań, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom, Radosław Kuś, zorganizował spotkanie z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich, doceniając ich wkład w społeczność lokalną oraz kultywowanie tradycji.

Włodarz miasta odwiedził także dwie wybitne kobiety: profesor Barbarę Motowidlak, założycielkę Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, oraz doktor Ewę Kazimierską, cenioną pediatrę i radną, podkreślając ich znaczenie dla rozwoju gminy i zasługując na najwyższy szacunek oraz uznanie za działalność na rzecz społeczności.

Dzień kobiet - początek

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet sięga 1908 roku, kiedy to 15 tysięcy kobiet przemaszerowało przez Nowy Jork, domagając się lepszych warunków pracy oraz praw wyborczych. W 1910 roku Klara Zetkin zaproponowała międzynarodowe święto na konferencji w Kopenhadze, co zostało jednogłośnie poparte przez uczestniczki z 17 krajów.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w 1911 roku, a Organizacja Narodów Zjednoczonych włączyła to święto do swojego kalendarza w 1975 roku, np. wprowadzając motyw “Świętowanie przeszłości, planowanie przyszłości” w 1996 roku.

Foto: Miasto i Gmina Wolbrom

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka