niedziela, 5 maja 2024 10:50

Magia azalii i odrobina orientu. Zaczarowane ogrody w Pisarzowicach [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Magia azalii i odrobina orientu. Zaczarowane ogrody w Pisarzowicach [FOTO]

Położone tuż za granicą Małopolski słynne ogrody w Pisarzowicach, to idealne miejsce, aby odpocząć wśród kwiatów i zainspirować się, jak można zagospodarować swój ogródek. Miejsce przyciąga turystów z całej Polski i z zagranicy.

Pisarzowice to niewielka miejscowość w województwie śląskim (powiat bielski, gmina Wilamowice), odległa 1,5 godziny drogi z Krakowa, oddalona niespełna 4 kilometry od granic Małopolski. Ze stolicy Małopolski można tam jechać S7 i DK 52, choć najprzyjemniej bocznymi drogami, podziwiając góry i doliny Beskidu Małego i Makowskiego.

Zanim dotrzemy na miejsce, już widać jak wielki wpływ na okolicę wywierają niezwykłe ogrody w Pisarzowicach. W przydomowych ogródkach pojawia się coraz więcej barwnych azalii.

Największą atrakcją niewielkich Pisarzowic, historycznie należących kiedyś do Księstwa Oświęcimskiego (które miało nawet swoją walutę - halerz oświęcimski) są niezwykłe ogrody - efekt pracy Antoniego Pudełko oraz Anny i Eugeniusza Pudełek.

Odrobina Japonii

Tym, co koniecznie trzeba zobaczyć, jest jeden z najpiękniejszych w Polsce (a może i w Europie) Ogród Japoński przy ul. Ogrodniczej 2, który stworzył Antoni Pudełko. Wysypane białym żwirem lub wyłożone bazaltowymi płytami ścieżki otaczają kwitnące azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz wielkokwiatowe peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i wymodelowane jak bonsai iglaste drzewa. Wśród nich ukryty jest domek japońskiego ogrodnika.

Wokół stawu, z czerwonym łukowatym mostkiem, jest mnóstwo miejsc na zrobienie wyjątkowych selfie (to również wymarzone miejsce na sesję ślubną czy narzeczeńską). Wszystko przenosi nas w świat orientu, bez konieczności opuszczania granic Polski.

Zwiedzanie ogrodu zajmuje około pół godziny. Odpoczynek zapewnia urocza kawiarenka Satomi w stylizowanym pawilonie, gdzie można podziwiać prawdziwe cuda japońskiej i chińskiej sztuki. Na dodatek wszystkie piękne rośliny można na miejscu kupić w położonym obok wielkim sklepie.

Ogród japoński dostępny jest cały rok, a wstęp do niego jest bezpłatny. Najpiękniejszy jest na wiosnę, gdy kwitną azalie i na jesieni, gdy różnymi kolorami mienią się liście klonów.

45 lat mrówczej pracy

Również w Pisarzowicach, przy ul. Pańskiej 40 mieści się kolejny ogród - ogród azaliowy, założony przez rodzinę  Pudełek. Ogród i firma ogrodnicza powstały w 1979 roku na działce o powierzchni niewiele ponad 1 ha, z dwoma szklarniami, w których uprawiane były goździki i pomidory. Obecnie to 10 ha powierzchni, na której oprócz szklarni i kwater z rozsadami, znajdują się przepiękne ogrody - jeden z nich, prywatny, obok domu właścicieli, dostępny tylko trzy razy w roku.  

Firma zatrudnia 20 osób. Obecnie pracuje w niej już kolejne pokolenie - trzy córki założycieli szkółki z mężami. W ciągu każdego roku produkują i sprzedają tu 800 tysięcy sadzonek roślin nie tylko w Polsce, ale też za granicę.

Pośród azalii

To nie wszystko. Kilkaset metrów dalej położony jest dom założycieli szkółki, otoczony przepięknym azaliowym ogrodem. Takiego bogactwa kolorów nie znajdziemy nawet w ogrodzie botanicznym. Posadzone przez człowieka, mienią się barwami, które kontrastują. Tworzą wyjątkowe kompozycje. Tym, czego nie odda żadna fotografia, jest unoszący się w powietrzy cudny zapach, rechotanie żab i śpiew ptaków.

W ogrodzie ukryte jest kilka stawów, miedzy którymi przepływają szemrzące strumyki i kilka domków, jeden to ziemianka w stylu znanym z "Hobbita" .

Zmęczeni spacerem (zwiedzanie tego ogrodu to nawet dwie godziny) możemy odpocząć na najróżniejszych ławeczkach. Niektóre są tak piękne, że nic tylko robić zdjęcia, tym bardziej, że właściciele zadbali, aby otaczały je najpiękniejsze kwiaty.

Po przeciwnej stronie ulicy, również położony jest sklep ogrodniczy, w którym można kupić najpiękniejsze azalie i mnóstwo innych wyjątkowych roślin. Ciekawostką są odmiany wyhodowane przez właścicieli szkółki Pudełek. To odmiany "Klondyke", "Daviesii", "Anna", "Princess Daisy", "Arboretum Wojsławice", "Iłowa" (w tej miejscowości, w województwie lubuskim, firma ma swoją filię), "Liliput", "Prof. Czekalski"  i najnowsza: "St. Lem". Wrto dodać, że azalia "Anna" zdobyła srebrny medal w Konkursie Nowości na Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie & Flower Expo Polska w Warszawie w 2022r.

Odpocząć można w położonej obok sklepu uroczej kawiarence "Kogucik", a dla maluchów urządzono spory plac zabaw z wielkim statkiem do wspinania, huśtawkami, karuzelą i piaskownicą.

W obu lokalizacjach dostępne są darmowe są toalety oraz parkingi.

Od 11 do 26 maja br. prywaty ogród rodziny Pudełek z okazji Święta Kwitnących Azalii otwarty jest codziennie w godz. 10.00 - 18.00 (święto przeważnie odbywa się pod koniec maja, ale w tym roku azalie rozpoczęły kwitnienie wcześniej niż zwykle). Gdy przekwitną azalie można podziwiać kwitnące różaneczniki (rododendrony). W czerwcu ogród otwiera swoje podwoje z okazji wydarzenia "Zielone Wakacje". Jesienią szkółka zaprasza na "Babie lato w ogrodzie" (odbywa się ono na przełomie września i października), kiedy drzewa mienią się wszystkimi kolorami złota i czerwieni. Bilet wstępu to 10 zł.

Ogród Japoński Antoniego Pudełko w Pisarzowicach

Ogród azaliowy państwa Pudełek

Rozrywka - najnowsze informacje

Rozrywka