wtorek, 20 grudnia 2022 13:19

Adam Jarubas: "Naszą racją stanu jest umacniać jedność, a nie rozsadzać Unię od środka"

Autor Marzena Gitler
Adam Jarubas: "Naszą racją stanu jest umacniać jedność, a nie rozsadzać Unię od środka"

- Naszą racją stanu jest umacniać jedność, a nie rozsadzać Unię od środka. Niestety, ambicją naszych rządzących jest pokazywanie mankamentów i wewnętrzne dezintegrowanie tej struktury - ocenia Adam Jarubas. Z europosłem rozmawiamy o podsumowaniu roku i sytuacji politycznej w kraju.

Z Adamem Jarubasem - europosłem Koalicji Europejskiej i wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, rozmawiamy o pomocy unijnej dla Ukrainy i wspólnej odpowiedzi Unii Europejskiej na kryzys energetyczny. Rozmawiamy też o nowej kampanii PSL-u związanej z projektem Uczciwa Polska i zacieśnieniu współpracy z Polską 2050 Szymona Hołowni. Dobrą wiadomością dla Małopolan, o której przypomina Adam Jarubas, jest też 264 mln euro na transformację z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które trafią do mieszkańców związanych z górnictwem. Pytamy też komu kibicował w finale Mundialu.

- Naszą racją stanu jest umacniać jedność, a nie rozsadzać Unię od środka. Niestety, ambicją naszych rządzących jest pokazywanie mankamentów i wewnętrzne dezintegrowanie tej struktury. Myślę, że w tym momencie zwłaszcza powinniśmy sobie zdawać sprawę, jak ważne jest budowanie jedności, pokazywanie, że Unia może podejmować szybko decyzje i odpowiadać skutecznie na szantaż Putina - mówi Adam Jarubas. Komentuje też wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który podczas swojego objazdy po Polsce krytykuje Unię Europejską i zarzuca jej wtrącanie się do polskiej polityki, przez blokowanie środków z KPO.

- To przekłada się już na łamanie interesu narodowego w imię swoich politycznych frustracji. To jest może wygodne, bo Kaczyński lubił mieć zawsze jakiegoś wroga. Jak nie miał wroga to był chory i trzeba było go wymyśleć: albo byli ludzie LGBT, albo sądy, albo nauczyciele, na których można zrzucić odpowiedzialność, sytuując siebie jako bohatera, a innych pokazując, jako wrogów i zaprzańców. To jest strategia, która prowadzi donikąd i bardzo mocno nas dzieli, jako Polaków. O to mam największe pretensje do PiS-u, że doprowadził do bezprecedensowego wykopania rowów pomiędzy Polakami i nawet pewnie przy Wigilii lepiej nie zaczynać tematów politycznych, bo się może skończyć awanturą – podsumowuje.

Swoją wizytę w studiu Adam Jarubas kończy życzeniami dla naszych czytelników.

Adam Jarubas od 2019 roku jest europosłem z listy Koalicji Europejskiej. Zagłosowało na niego blisko 139 tys. mieszkańców województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

W Europarlamencie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Pracuje w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz m.in w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

fot. Głos24

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka