poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:55

Deweloper odpowiada na zarzuty Gibały. "Twierdzenie nieprawdziwe"

Autor Marzena Gitler
Deweloper odpowiada na zarzuty Gibały. "Twierdzenie nieprawdziwe"

Strabag odniósł się do zarzutów, że jest wśród deweloperów, którzy finansowali "hejterską, brudną i nielegalną kampanię, wymierzoną w Łukasza Gibałę". Spółka wydała oświadczenie, w którym potwierdza współfinansowanie kongresu, organizowanego przez Miszalskiego, ale zaprzecza wspieraniu jego kampanii.

Zarzuty, o nieczystą grę w kampanii wyborczej pojawiły się m.in. na portalu gibala.pl, który jest oficjalnym medium Łukasza Gibały i jego komitetu. "Takiej brutalnej kampanii wyborczej i tylu kampanijnych afer jeszcze w Krakowie nie było. Dwie z nich łączy jedno: pieniądze pochodzące od deweloperów. Ogromne pieniądze" - czytamy w artykule opublikowanym 12 kwietnia.

Jego autorzy zarzucili kontrkandydatowi w wyborach na prezydenta Krakowa, że korzysta z niezgodnych z prawem źródeł finansowania swojej kampanii. Według Gibały miał stać za nią znany deweloper Strabag, który współfinansował Kongres Krakowskich Przedsiębiorców. "To po pierwsze finansowana przez jednego z deweloperów hejterska, brudna i nielegalna kampania, wymierzona w Łukasza Gibałę. (...) w przypadku Aleksandra Miszalskiego pojawia się Strabag, jeden z największych deweloperów w Europie. To właśnie ta firma współfinansowała w marcu br. Kongres Krakowskich Przedsiębiorców, firmowany nazwiskiem Miszalskiego. Jest on Przewodniczącym Rady Programowej wydarzenia oraz zasiada w komisji rewizyjno-dyscyplinarnej stowarzyszenia Postaw na Kraków, które je organizuje. Zarząd tego stowarzyszenia tworzy dwójka pracowników jego biura poselskiego i asystent społeczny" - przypomniano w artykule.

W związku z publikacją Strabag wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że wprawdzie wspierał Kongres Krakowskich Przedsiębiorców, jednak zarzuty KWW Łukasza Gibały uznał za  "nieprawdziwe" i "naruszające dobre imię" spółki.

Szanowni Państwo, w nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej materiałów wyborczych KWW Łukasza Gibały...

Opublikowany przez STRABAG Polska Niedziela, 14 kwietnia 2024

Oto oświadczenie, które zostało przesłane do naszej redakcji:

Szanowni Państwo,
w nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej materiałów wyborczych KWW Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców, a także informacji zamieszczonych na stronie internetowej ww. Komitetu, STRABAG Sp. z o.o. zaprzecza informacjom o rzekomym finansowaniu przez nią działań jednego z kandydatów w wyborach samorządowych, a także informacjom sugerującym, iż wpływa ona wraz z innymi deweloperami na wyniki wyborów samorządowych.
W opinii Spółki twierdzenie, że wsparcie organizacji 2 Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców, organizowanego przez Stowarzyszenie „Postaw na Kraków” jest równoznaczne z finansowaniem działalności pana Aleksandra Miszalskiego, pełniącego funkcję członka Komisji Rewizyjno-Dyscyplinarnej ww. Stowarzyszenia, jest stwierdzeniem nieprawdziwym i narusza dobre imię STRABAG Sp. z o.o.
STRABAG Sp. z o.o., jako duża firma budowlana, każdego roku obejmuje partnerstwem wiele kongresów ekonomicznych i wydarzeń branżowych – nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale i regionalnym. Bierze w nich udział często kilkuset przedsiębiorców i przedstawicieli branży budowlanej, biznesu, finansów i prawa. Stanowią one platformę wymiany informacji o kondycji i problemach branży budowlanej, okazję do wymiany najnowszych doświadczeń i poglądów, a także forum do dyskusji o nadchodzących wyzwaniach dla całej branży. W ostatnich latach sporą część tych dyskusji zajmują tematy odpowiedzialnego oraz przyjaznego środowisku budownictwa, w tym nowe regulacje unijne oraz krajowe w tym zakresie. STRABAG Sp. z o.o. stawia sobie ambitne cele i do roku 2040 chce być spółką o zerowej emisyjności. Z tego powodu nasz udział w drugim Kongresie skupiał się na panelu poświęconym ESG i polityce zrównoważonego rozwoju.
Wobec powyższego próby powiązywania naszego uczestnictwa w jednym z takich kongresów z finansowaniem działań obecnego kandydata w wyborach samorządowych uznajemy za nieuprawnione. STRABAG Sp. z o.o. jest partnerem Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców od jego pierwszej edycji, która odbyła się w marcu 2023 roku, na długo przed tym jak pan Aleksander Miszalski został kandydatem na Prezydenta Krakowa.

STRABAG jest obecny na polskim rynku budowlanym od ponad 35 lat. Firma realizuje najbardziej zaawansowane technologicznie inwestycje w segmentach budownictwa ogólnego, infrastrukturalnego i inżynieryjnego. Jest generalnym wykonawcą w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, hydrotechnicznego, energetycznego, przemysłowego i ochrony środowiska. Laboratoria STRABAG zapewniają utrzymanie najwyższych standardów jakości wykonywanych prac oraz prowadzą prace badawcze w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii. STRABAG posiada rozwiniętą sieć wytwórni mieszanek asfaltowych, własne wytwórnie betonu oraz kopalnie kruszyw. STRABAG zatrudnia ponad 6,8 tys. osób, w tym wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów wielu branż. Posiada najnowszej generacji park maszynowy. Wartość zleceń spółki sięga ponad 8 mld PLN.

fot. Fb. Postaw na Kraków, Strabag Polska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka