piątek, 3 lutego 2023 10:01

Góry niedostępne dla turystów na ferie? TPN zamyka popularne szklaki

Autor Katarzyna Jamróz
Góry niedostępne dla turystów na ferie? TPN zamyka popularne szklaki

Z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego, na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - TOPR, Tatrzański Park Narodowy podjął decyzję o zamknięciu popularnych szlaków.

W Tatrach panują obecnie bardzo niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. W związku z kolejnymi opadami śniegu wraz z silnym wiatrem, TOPR ogłosił czwarty stopień zagrożenia lawinowego - najwyższy z możliwych w polskiej części Tatr.

– Szlaki pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, są pozawiewane i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach utworzyły się duże zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. W najbliższym czasie zapowiadane są obfite opady śniegu z silnym wiatrem powodujące zawieje i zamiecie śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Odradzamy wszelkie wyjścia w góry

– czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zamknięte szlaki

Tatrzański Park Narodowy na wniosek TOPR do odwołania zamknął dwa szlaki turystyczne: Palenica Białczańska - Morskie Oko oraz Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów. Nieczynne są również parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie. Do odwołania wstrzymany został transport konny. Tatrzański Park Narodowy do odwołania nie prowadzi także sprzedaży biletów wstępu na teren TPN.

– Turysto! TPN stara się dostarczyć ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Twoje bezpieczeństwo zależy od ciebie i twoich decyzji. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków

– apelują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Źródło: TOPR/TPN
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka