niedziela, 26 marca 2023 08:33

Groziło im zawieszenie treningów i upadłość. Teraz zapowiadają ambitne plany

Autor Patryk Trzaska
Groziło im zawieszenie treningów i upadłość. Teraz zapowiadają ambitne plany

Były zawieszone treningi, rezygnacje członków zarządu i wizja upadłości. Mimo to MKS Proszowianka wyszła na prostą i koncentruje się już na jak najlepszym rozpoczęciu rozgrywek w rundzie wiosennej. Jak jednak zaznaczają wieloletni kibice, to nie pierwsza taka sytuacja w klubie. Skąd takie problemy w miejscu, które dla wielu jest dumą Proszowic?

MKS Nowa Proszowianka Proszowice powstała po fuzji, w sierpniu 2008 roku. Na jej mocy po połączeniu MKS Proszowice z UMGKS Proszowianka utworzono Miejsko-Gminny Klub Sportowy (MGKS) Proszowianka. Nowy klub ma być kontynuatorem tradycji KS Proszowianka, który w roku 2006 został postawiony w stan upadłości. Warto zaznaczyć, że Proszowianka Proszowice, to klub sportowy z tradycjami sięgającymi roku 1916. klub jest lokalną dumą.

Działacze Proszowianki z pewnością nie tak planowali początek 2023 roku. 19 stycznia na social mediach klubu, pojawił się komunikat, który zaniepokoił kibiców. "Z przykrością informujemy, że na dzień dzisiejszy nie zostaną wznowione planowane treningi drużyny seniorskiej MKS Proszowianka. Okres przygotowawczy naszej drużyny seniorów ma się rozpocząć 24 stycznia br., jednak ze względu na zaległości finansowe wobec zawodników, klub oraz zawodnicy podjęli decyzję o nie rozpoczynaniu planowanych treningów. Jeśli ta przykra sytuacja w najbliższym czasie nie zostanie rozwiązana w korzystny sposób, istnieje duże ryzyko, że drużyna seniorów nie przystąpi do rozgrywek ligowych, które planowane są na ostatni tydzień marca." - napisano w komunikacie. Jak się okazało, był to tylko początek problemów klubu.

OŚWIADCZENIE Z przykrością informujemy, że na dzień dzisiejszy nie zostaną wznowione planowane treningi drużyny...

Opublikowany przez MKS NOWA Proszowianka Czwartek, 19 stycznia 2023

Dzień później (20 stycznia) członkowie Zarządu Stowarzyszenia Miejskiego Klubu Sportowego  Nowa Proszowianka przesłali do klubu pisma, informujące o rezygnacji z pełnionych funkcji w Zarządzie Stowarzyszenia. Rezygnacja była spowodowana brakiem perspektyw finansowych dalszego funkcjonowania.

INFORMACJA W dniu dzisiejszym o godz. 19.45 wpłynęły do klubu pisma od wszystkich członków Zarządu Stowarzyszenia...

Opublikowany przez MKS NOWA Proszowianka Piątek, 20 stycznia 2023

Z patowej sytuacji Proszowiankę wyciągnął burmistrz Proszowic - Grzegorz Cichy, przekazując potrzebne środki finansowe. Jak jednak doszło do sytuacji, w której klub (przez wielu uznawany za dumę Proszowic) znalazł się na skraju upadku? Władze MKS Proszowianka niechętnie wracają do sprawy. Na nasze pytanie, klub przesłał lakoniczne oświadczenie. "W kilku zdaniach odpowiem na zadane przez Pana pytania, nie wdając się w szczegóły, ponieważ na tą chwilę sprawa wycofania się drużyny seniorów z rozgrywek ligowych jest nieaktualna. Dzięki pozytywnej reakcji Pana Burmistrza, jak również naszych sponsorów
klub pomału wychodzi na prostą i skupia się na zaczynających się (...) rozgrywkach ligowych." -
przekazał Marek Miller, Prezes Zarządu MKS Nowa Proszowianka. - To dla nich drażliwy temat, ponieważ to już kolejna taka sytuacja. Nie wiem z czego to wynika, że problemy finansowe ciągną się za Proszowianką jak telenowela. Boje się, że w przyszłości czeka nas kolejny jej odcinek - komentował w rozmowie z Głos24 Pan Marek, który od wielu lat jest kibicem proszowickiego klubu.

DOBRE INFORMACJE Z ULICY PARKOWEJ ! Na problemy finansowe klubu zareagował Pan Burmistrz Grzegorz Cichy. Po spotkaniu...

Opublikowany przez MKS NOWA Proszowianka Czwartek, 26 stycznia 2023

Rzeczywiście, to nie pierwsza tego typu sytuacja w historii klubu. Już pod
koniec 2020 roku władze MKS Nowa Proszowianka informowały o zamiarze wycofania się z rozgrywek. Powodem takiej decyzji (podobnie jak na początku 2023 roku) był brak funduszy oraz "brak wsparcia finansowego z Gminy Proszowice".

Kibice mają deja vu. - Kocham ten klub całym sercem, ale ciężko się na to patrzy. Ktoś ewidentnie nie wyciąga wniosków, skoro ta sama sytuacja znowu się powtarza - komentuje Pan Eryk, podobnie jak Pan Marek wieloletni kibic Proszowianki.

Zapytaliśmy władze klubu o przyczyny takiego stanu rzeczy, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi. - Kamień spadł mi z serca, gdy się dowiedziałem, że burmistrz Cichy dał nam pieniądze. Każdy kibic by się cieszył. Niestety, martwię się, że kiedyś może nie być tak dobrze i klub z tak ogromną tradycją po prostu upadnie - zaznacza Pan Marek.

Mimo głosów krytyki, Proszowianka aktywnie przygotowuje się do rywalizacji w rundzie wiosennej. "Przed pierwszym meczem obowiązków jest bardzo dużo, dlatego skupiamy się przede wszystkim na tym , aby wystartować w rozgrywkach jak najlepiej, a nie będzie to łatwe, gdyż czeka nas trudny początek wiosny ze względu na nadmiar kontuzjowanych zawodników. Liczymy na miejsce dające przynajmniej grę w barażach. Jak będzie przekonamy się w czerwcu" - przekazał Marek Miller. Pomimo problemów, kibice deklarują, że piłkarze mogą liczyć na ich pełne wsparcie." Uważam, że coś powinno się zmienić w zarządzaniu klubem, ale to nie zmienia faktu, że w moim sercu jest tylko Proszowianka. Liczę, że uda się awansować wyżej - mówi Pan Eryk.

Na chwilę pisania artykułu, Proszowianka z dorobkiem 24 punktów znajduje się na czwartym miejscu w lidze okręgowej Kraków I. Do liderującej Piliczanki Pilice traci 3 "oczka".

fot. MKS Nowa Proszowianka

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka