Burze, ulewny deszcz, grad i silniejsze porywy wiatru — taka pogoda może dziś dać się we znaki mieszkańcom południowej i wschodniej części Małopolski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sytuacja w regionie zmienia się dynamicznie i miejscami już grzmi i pada.
W skrócie:
- Burze, grad i wiatr do 80 km/h. IMGW ostrzega mieszkańców Małopolski.
- Które powiaty są objęte alertem.
- Synoptycy wskazują, gdzie burze mogą być najsilniejsze.
Małopolska znalazła się dziś pod wpływem niespokojnej aury. Choć w wielu miejscach województwa po południu i wieczorem zachmurzenie ma być małe lub umiarkowane, na południu i wschodzie regionu pogoda może szybko się załamywać. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć intensywne opady deszczu, grad oraz silniejsze porywy wiatru.

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami. Alert obowiązuje w środę, 27 maja, od godziny 12:30 do 18:30. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oceniono na 70 procent. Ostrzeżeniem objęto powiaty: myślenicki, suski, wadowicki, nowotarski, tatrzański, sądecki, gorlicki oraz Nowy Sącz.

Według prognoz burzom mogą miejscami towarzyszyć opady deszczu od 10 do 20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, punktowo nawet do 80 km/h. Lokalnie możliwy jest również grad. Podobne dane o ostrzeżeniach dla południowej Małopolski podają serwisy pogodowe, wskazując na alerty IMGW obowiązujące w środę po południu.
Burze szybko przesuwają się na południowy wschód
IMGW wydał również komunikat meteorologiczny dotyczący bieżącego rozwoju burz. W regionie następuje dość liczny rozwój ośrodków burzowych. Towarzyszą im krótkotrwałe, ale ulewne opady deszczu o natężeniu do 5–10 mm na minutę, grad o średnicy 2–3 cm oraz porywy wiatru do 50–60 km/h.
Zjawiska burzowe przemieszczają się szybko na południowy wschód. Według komunikatu IMGW do godziny 14:00 miały opuścić rejony m.in. Bochni i Tarnowa. Rozwój kolejnych silniejszych komórek burzowych ma stopniowo przesuwać się dalej na południe, w stronę Nowego Sącza, Krosna i Leska.
To oznacza, że nawet jeśli w danym miejscu przez dłuższy czas świeci słońce lub pojawiają się tylko pojedyncze chmury, pogoda może zmienić się bardzo szybko. Przy burzach szczególnie groźne są punktowe, gwałtowne zjawiska: nagłe ulewy, grad oraz silniejsze podmuchy wiatru.

Gdzie trzeba uważać najbardziej?
Największej ostrożności wymaga dziś południowa i południowo-wschodnia część województwa. Alert obejmuje m.in. tereny górskie i podgórskie, w tym powiaty tatrzański, nowotarski, nowosądecki, gorlicki, suski, wadowicki i myślenicki. W takich rejonach burze mogą być szczególnie niebezpieczne dla turystów, kierowców i osób przebywających na otwartej przestrzeni.
W czasie burzy warto unikać parkowania samochodów pod drzewami, zabezpieczyć rzeczy pozostawione na balkonach i posesjach, a wyjścia w góry lub dłuższe spacery przełożyć na spokojniejszą pogodę. Przy intensywnych opadach lokalnie mogą też pojawić się utrudnienia na drogach.
IMGW przypomina, że komunikaty są przygotowywane na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych. Lokalnie przebieg burz może więc różnić się od prognozy — zarówno pod względem siły, jak i dokładnej trasy przemieszczania się komórek burzowych.



















