wtorek, 21 listopada 2023 14:28

Groźne znalezisko z czasów II wojny światowej w powiecie krakowskim. Saperzy pracowali na miejscu

Autor Norbert Kwiatkowski
Groźne znalezisko z czasów II wojny światowej w powiecie krakowskim. Saperzy pracowali na miejscu

Na terenie jednej z posesji w gminie Jerzmanowice – Przeginia (powiat krakowski), podczas robót budowlanych, zgłoszono wykopanie niewybuchu z czasów II wojny światowej.

20 listopada br. policjanci z Krzeszowic otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku. Niewybuch został ujawniony podczas prac budowlanych na terenie jednej z prywatnych posesji w gminie Jerzmanowice – Przeginia.  Został wykopany około 30 metrów od najbliższych zabudowań i 50 metrów od drogi. Policjanci natychmiast udali się na miejsce, gdzie zabezpieczyli obszar, w którym znajdował się niewybuch o długości 30 cm, z kalibrem 88 mm.

Na miejsce skierowano również policyjnego pirotechnika, który stwierdził, że jest to  pocisk artyleryjski, pochodzący z czasów II wojny światowej. Przeprowadzone rozpoznanie minersko - pirotechniczne, wykazało też, że pocisk nie posiadał zapalnika, jednak znajdował się w nim materiał wybuchowy, wobec czego mógł stwarzać bezpośredniego zagrożenia dla pobliskich mieszkańców.

Na miejsce wezwano saperów, którzy przejęli niewybuch i przewieźli go na poligon, celem zneutralizowania.  Należy jednak pamiętać, że każdorazowo w przypadku ujawnienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie mogą nieść ze sobą te groźne znaleziska, w żadnym wypadku nie należy ich dotykać, czy przemieszczać - może to grozić wybuchem!

Foto: policja.pl/zdjęcie poglądowe

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka