wtorek, 20 lutego 2024 11:11

Inspirują się sztuką i naturą. To miejsce nie jest zwykłą kwiaciarnią! [FOTO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Inspirują się sztuką i naturą. To miejsce nie jest zwykłą kwiaciarnią! [FOTO]

W Krakowie i okolicy nie brakuje okazji do spotkań z pięknem przyrody. Urokliwe Dolinki Krakowskie czy Las Tyniecki to miejsca, które są niezwykle lubiane przez mieszkańców. Są też coraz częściej odwiedzane przez turystów. Sam Kraków to natomiast "kulturalna stolica Polski". Muzeów i galerii jest tu całe mnóstwo, choć miejsc obcowania z kulturą i sztuką przybywa też w okolicach Krakowa. Te dwa ważne tematy - naturę i sztukę - łączy krakowski artysta Mateusz Grymek, który mówi też o związkach z fundacją New Era Art Jana Potockiego. Jest ona operatorem ruchu turystycznego na Zamku Tenczyn w Rudnie (szlak Orlich Gniazd), a właściciele oddają do gościnnego użytku Park Potockich w Krzeszowicach (założony w 1849 roku jako ogród z cechami typowego parku angielskiego, gdzie znajduje się XIX-wieczny pałac).

"Kawałek podkrakowskiego lasu w swoim domu"

Mateusz Grymek przez długie lata był związany z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Był też koordynatorem wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Kilka lat temu postanowił jednak połączyć swoje dwie pasje, tworząc wyjątkowe przedsięwzięcie, jakim jest Natura i Sztuka. Inspiracją dla tego była miłość do sztuki, ale też rzecz jasna do przyrody.

"Prowadzimy kwiaciarnie i sklepy z minerałami, w których drewno przeplata się z kamieniem, wodą i roślinami zielonymi. Na półkach oprócz kwiatów ciętych i naturalnych bukietów możemy znaleźć rośliny doniczkowe, kamienie i minerały, przedmioty z nowoczesnym designem inspirowanym naturą oraz lasy w szkle z lokalnymi roślinami i kamieniami. Dzięki nim można mieć kawałek podkrakowskiego lasu w swoim domu" - śmieje się Mateusz Grymek. Jak dodaje, hitem ostatnich miesięcy są bukiety oraz naturalne kadzidła przygotowywane z suszonych roślin, ziół i kwiatów z podkrakowskich łąk, a także specjalne "flower boxy" z różami wiecznymi. Co to takiego? To kwiaty, które mogą utrzymywać świeżość nawet przez dwa lata! Dzięki temu nie trzeba kupować ciągle nowych kompozycji.

W Wieliczce już kochają kamienne bryły

Mateusz prowadzi też galerie kamieni i minerałów (przy ul. św. Anny 1 i Siennej 7 w Krakowie). Jak mówi, turyści odwiedzający Wieliczkę już dawno pokochali kamienne bryły soli. Chciałby, aby tak było też w przypadku turystów odwiedzających Kraków i okolice. Bo naturalny kamień czy minerał może być świetną pamiątką - w przeciwieństwie do plastikowej tandety, zaśmiecającej nasze półki i turystyczne stragany (niestety, wciąż także w Wieliczce...). "Ponadto, niektórzy wierzą w ich tajemnicze moce, szczególne właściwości duchowe i prozdrowotne lub w szczęście dzięki ich posiadaniu" - nadmienia Mateusz.

Natura i Sztuka to miejsce pełne artyzmu i pasji/Michał Skrzypczyk, Światłociemnia

Szansa dla artystów z okolic Krakowa

Stworzone przez Mateusza Grymka miejsca to jednak coś więcej. "Nie jesteśmy typowymi kwiaciarniami i galeriami minerałów. Zależy nam na budowaniu autentycznego świata pełnego natury i sztuki. Gdzie kolor, zapach i jakość produktów łączą nas z przyrodą każdego dnia. Eksponujemy też obrazy i dzieła młodych twórców, wspieramy ich działalność. Jedna z naszych lokalizacji znajduje się tuż przy Rynku Głównym, w historycznym i zabytkowym Pałacu pod Baranami, a druga w kamienicy przy ul. Siennej, gdzie się znajduje oddział Cricoteki: Galeria - Pracownia Tadeusza Kantora. Serdecznie zachęcam młodych twórców z okolic Krakowa do kontaktu z nami. Jesteśmy otwarci na współpracę" - mówi Mateusz i zachęca do kontaktu artystów, ale też wszystkich, którym jest bliskie życie na skraju przyrody i sztuki.

Oswoić strach przed sztuką

Artystyczne działania Natury i Sztuki są realizowane we współpracy z mającą swoją siedzibę w Pałacu Pod Baranami galerią sztuki New Era Art Jana Potockiego, której ważnym obszarem działalności jest współpraca z młodymi artystami z Krakowa i okolic. Jak dodaje Mateusz, pomysł stworzenia miejsca spotkań ze sztuką w Pałacu pod Baranami to pomysł rodziny Potockich (która ma swoje związki z Krzeszowicami, gdzie mieści się ich pałac i park; są też właścicielami zamku Tenczyn w Rudnie, który dzięki nim przechodzi kompleksową renowację).

Od kiedy jesteśmy na stałe w Pałacu Pod Baranami, zwiększyła się ilość osób odwiedzających wystawy w New Era Art. Ludzie boją się galerii sztuki, a my chcemy ich zbliżyć do świata kultury. Zawsze zależało mi, by była ona jak najbardziej dostępna i przyjazna spotkaniom. Ale też do świata natury, który jest tak piękny i przyciągający - mówi Mateusz Grymek i zaprasza do śledzenia nowinek na temat Natury i Sztuki oraz Fundacji New Era Art w mediach społecznościowych.

Niespodzianka nie tylko dla czytelników

Mateusz Grymek już teraz zapowiada niespodziankę - z okazji Dnia Dziecka na Zamku Tenczyn w Rudnie zorganizowany zostanie specjalny event dla najmłodszych, podczas którego odbędą się warsztaty tworzenia łąkowych bukietów i kadzideł z własnoręcznie zbieranych ziół. Spotkanie będzie bezpłatne, a szczegóły będą dostępne już niebawem w socialmediach Natury i Sztuki oraz Fundacji New Era Art.

Foto: Michał Skrzypczyk, Światłociemnia

*Tekst powstał przy współpracy z Tomaszem Kobylańskim.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka