środa, 24 sierpnia 2022 10:27

Jak skompletować mundury harcerskie dla dziewczynki i chłopca?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak skompletować mundury harcerskie dla dziewczynki i chłopca?

Rodzice, których dzieci wstępują do harcerstwa, bardzo często mają ogromny problem z wyborem munduru dla swoich pociech. Ogrom potrzebnych elementów może przyprawić o ból głowy. Oto krótki poradnik, który może pomóc skompletować pierwszy mundur małego harcerza.

Przede wszystkim, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce obecnie działa kilka organizacji harcerskich. Największe z nich to Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego, a także Royal Rangers Polska. Każda z tych organizacji wyróżnia się innym wzorem munduru harcerskiego. Dlatego przed przystąpieniem do zakupu munduru należy dokładnie zorientować się, do której z wyżej wymienionych organizacji należy dziecko.

Co warto wiedzieć o mundurach harcerskich?

Na początku trzeba podkreślić, że mundury harcerskie dla dziewczynki i mundury harcerskie dla chłopcato nie to samo - znacznie się od siebie różnią i to nie tylko pod względem kroju.

Sam wygląd munduru określony jest dokładnie przez Regulamin Mundurowy ZHP oraz wewnętrzne przepisy w przypadku innych organizacji. Harcerze nie mogą nosić innych części umundurowania niż te, które wskazuje dokument.

Dodatkowo, cała drużyna powinna nosić jednolite umundurowanie, co oznacza, że chłopięce spodnie powinny posiadać ten sam kolor i długość. Jeśli chodzi o mundur dziewczęcy, ważne jest, by cała drużyna posiadała ten sam wariant dolnej części garderoby - spodnie lub spódnicęwraz z dopasowanymi do nich skarpetkami bądź podkolanówkami.

Co wchodzi w skład munduru harcerskiego ZHP?

Jeśli chodzi o główną część garderoby harcerza, to bez wątpienia jest nią koszula - w kolorze zielonym dla chłopców, szarym zaś - dla dziewczynek.

Początkujący harcerz powinien umieścić na niej dwa elementy:

●     srebrna lilijka - którą umieszcza się tuż nad lewą kieszenią

●     oznaczenie przynależności do ogólnoświatowych organizacji skautów - niebieska plakietka u dziewcząt, fioletowa u chłopców

Rodzice nie powinni kupować swoim dzieciom pagonów i chusty. Harcerze zdobywają je i otrzymują z rąk swojego drużynowego.

Jeśli chodzi o kupno dolnej części munduru, to warto wcześniej skonsultować je z drużynowym. Wszystko dlatego, że cała jednostka powinna posiadać jednolity ubiór.

Kupując mundury harcerskie dla dziewczynki można wybrać szarą spódnicę, długie spodnie bojówki bądź też czarne spodenki. Chłopcy z kolei noszą długie spodnie lub krótkie spodenki w oliwkowym kolorze.

Krótkie spodenki i spódniczka zawsze noszone są w towarzystwie skarpet lub getrów.

Kompletując mundur dla harcerza, nie powinno się zapominać również o dodatkach, takich jak pas harcerski i nakrycie głowy. Pozostałe elementy umundurowania harcerze zdobywają z czasem.

Zakup umundurowania dla początkującego harcerza może być banalnie łatwy, jeśli wiadomo, co wchodzi w jego skład. Na końcu krótka rada: aby upewnić się, że mundur jest oryginalny, wystarczy sprawdzić czy wewnątrz koszuli i dolnych elementów garderoby umieszczone są metki z logo ZHP.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka