środa, 26 kwietnia 2023 14:23

"Jest zupełnie inny, ale klimat tego miejsca się nie zmienił." Już dzisiaj otwarcie Parku Bednarskiego! [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
"Jest zupełnie inny, ale klimat tego miejsca się nie zmienił." Już dzisiaj otwarcie Parku Bednarskiego! [FOTO]

Już jutro nastąpi oficjalne otwarcie Parku Bednarskiego po trwającym dwa lata remoncie. Miejsce zmienił się nie do poznania, jednak wciąż zachowało swój niepowtarzalny klimat spokoju i wyciszenia. Byliśmy w parku jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Co udało nam się zobaczyć?

Rewitalizacja Parku Bednarskiego jest jednym z najbardziej jaskrawych przykładów problematycznych inwestycji. W zabytkowym otoczeniu Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił dokonać rewolucji. Skala proponowanych zmian była tak duża, że gdy pojawiły się pierwsze wizualizacje, mieszkańcy myśleli, że jest to jakaś pomyłka i grafiki dotyczą zupełnie innego miejsca. W zielonym zakątku, którego atutem były meandrujące ścieżki oraz urokliwe łąki, postanowiono wylać dużą ilość betonu oraz postawić setki metrów ogrodzeń, a drzewa kolidujące z nową wizją miały zostać wycięte. Usilnie forsowana przez ZZM koncepcja wywołała duże protesty.

Finalnie doszło jednak do kompromisu, a Park Bednarskiego, który przez wielu jest nazywany zieloną perełką Podgórza, już jutro zostanie ponownie otwarty. – To rzeczywiście jeden z większych projektów remontowych, które realizowaliśmy w przeciągu ostatnich lat. Jest to park, który czekał 60 lat na solidny remont. Koszt całego remontu to około 18 milionów złotych i zmieniło się w nim bardzo dużo. Pojawił się choćby nowy plac zabaw, został odbudowany dom ogrodnika, altana, która w ponad 100-letniej historii parku została zniszczona. Wszystkie alejki zostały wymienione na nowe. Jest również całe nowy oświetlenie, pojawiła się toaleta i wyremontowana glorieta. Myślę, że w Parku Bednarskiego każdy znajdzie coś dla siebie – mówił w rozmowie z Głos24, Piotr Kempf – Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Park Bednarskiego – fot. Julia Banaś/Głos24

Sam park przeszedł prawdziwą rewolucję. Pojawił się nowy plac zabaw, dom ogrodnika został wyremontowany, tak samo, jak altana, która na przestrzeni 100-letniej historii parku uległa zniszczeniu. –  Zmiany nie dotyczą wyłącznie elementów małej architektury czy wymiany alejek, ale to również ogromna ilość nowych nasadzeń roślin kwitnących, które zdecydowanie pasują do tego miejsca. Park będzie zdecydowanie bardziej kolorowy niż dotychczas. Od wiosny aż do jesieni odwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia przepięknych roślin. Ten park oczywiście trochę inny, ale jestem pewien, że urok tego miejsca pozostał. Szczególnie jeśli mówimy o tym klimacie wyciszenia, ukrycia się w ścisłym centrum miasta – podkreślał Piotr Kempf.

Park Bednarskiego – fot. Julia Banaś/Głos24

Oficjalnie otwarcie Parku Bednarskiego nastąpi już jutro (27 kwietnia) o godzinie 17:00. – Park Bednarskiego otwieramy z ogromną pompą, ponieważ jest to ogromne święto dla mieszkańców Podgórza. Jest to przecież symbol zieleni krakowskiej. Zaczynamy jutro o godzinie 17:00. Będą aktorzy z domu kultury, spacery przyrodnicze, ale także różnego rodzaju elementy kulinarne. Będzie możliwość otrzymania nasion łąki kwietnej w ramach "Jadalnego Krakowa", który w tej chwili realizujemy. Będzie bardzo dużo się działo i jestem pewien, że będzie to udane popołudnie. Wszyscy, którzy nie dotrą do nas w piątek, będą mieli oczywiście możliwość odwiedzenia tego miejsca przez cały długi weekend oraz cieszenia się pięknem natury – zapewniał Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

@glos24.pl Park Bednarskiego wreszcie otwarty! Po dwóch latach remontu, 27 kwietnia oddany zostaje zrewitalizowany park, w sercu Podgórza. Zobaczcie jak teraz wygląda! A zdjęcia możecie zobaczyć w na naszej stronie www #kraków #park #napolu #wiosna #weekend #podgórze #parkbednarskiego #twojnews #dc #dlaciebie #naswiezympowietrzu #podróże #kamieniołom #podróże #news #wiadomości ♬ Aesthetic - Tollan Kim

Prace w Parku Bednarskiego trwały ponad 2 lata, a koszt inwestycji szacuje się na około 18 milionów złotych.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka