środa, 11 maja 2022 13:15

"Jesteśmy po 6 latach przygotowań i nagle mamy to wszystko wywrócić?" Działacze Porozumienia o uchwale antysmogowej

Autor Marzena Gitler
"Jesteśmy po 6 latach przygotowań i nagle mamy to wszystko wywrócić?" Działacze Porozumienia o uchwale antysmogowej

- Musimy zrobić wszystko, aby tę uchwałę utrzymać. Stad nasze spotkanie i nasz wspólny apel: brońmy uchwały antysmogowej, bo to działanie dobre dla nas, dla naszych rodzin, dla naszego zdrowia i życia, ważne dla Małopolan - mówił w Krakowie Tomasz Urynowicz. Były wicemarszałek Małopolski, poseł Stanisław Bukowiec i samorządowcy z Porozumienia zaapelowali do radnych sejmiku małopolskiego i mieszkańców o nie wycofywanie się z zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej.

Zarząd Województwa Małopolskiego w najbliższym czasie musi zająć się propozycjami odłożenia wejścia w życie wymogów uchwały antysmogowej. Inicjatywę obywatelską złożyło w tej sprawie Stowarzyszenie Otwarta Wieliczka. Rada Gminy w Budzowie wysłała do zarządu województwa petycję o zmianę uchwały antysmogowej w zakresie przedłużenia mieszkańcom województwa możliwości użytkowania kotłów bezklasowych o co najmniej kilka lat. Rada gminy Raba Wyżna, powołując się na inflację, chce opóźnienia wejścia w życie uchwały o dwa lata, a Gmina Mędrzychów chce złagodzenia przepisów.

Organizatorem briefingu na ten temat był były wicemarszałek Małopolski odpowiedzialny m.in za wrażanie polityki proekologicznej, Tomasz Urynowicz, który dzień wcześniej na alarmował na Facebooku: "Czarne chmury nad Małopolska i nad całą Polską? Od wielu miesięcy mówię, że Pis odpuści uchwałę antysmogową i politykę czystego powietrza. To zapowiadały wystąpienia wielu lokalnych polityków tej partii i mocne wyhamowanie dotychczasowych działań. I niestety stało się. Zarząd województwa łódzkiego przedstawił uchwałę która rozluźnia dotychczasowe przepisy w tym regionie! Nie możemy pozwolić, żeby w naszym województwie zaprzepaszczono to co wspólnie osiągnęliśmy. Apeluje do Wszystkich, brońmy czystego powietrza dla Małopolan."

⚫ Czarne chmury nad Małopolska i nad całą Polską❓ 🇵🇱 ⚫ Od wielu miesięcy mówię, że Pis odpuści uchwałę antysmogową i...

Opublikowany przez Tomasza Urynowicza Niedziela, 8 maja 2022

O nie niweczenie wysiłków wielu samorządów i mieszkańców, którzy podjęli konkretne działania, aby poprawić jakość powietrza w Małopolsce oraz o nie zmarnotrawienie środków, które na ten cel przeznaczono, apelowali Stanisław Bukowiec poseł Porozumienia z okręgu tarnowskiego, Krzysztof Głuc, Przewodniczący Rady Miast Nowego Sącza i Stanisław Moryc radny Rady Miasta Krakowa.  

O nie wycofywanie się z uchwały antysmogowej, która przewiduje, że już od stycznia 2023 roku nie będzie w Małopolsce kopciuchów, apelował też Tomasz Urynowicz. - Przez wiele lat funkcjonował rządowy Program Stop Smog, który miał być dedykowany osobom najuboższym. Mówi się o tzw. wykluczeniu energetycznym tych, których nie stać na dokonanie zmian. Mamy blisko na 190 gmin tylko 10 gmin aktywnie działało w tym programie. To pokazuje lata zaniedbań. Postulowałem przy okazji uchwalania budżetu dla Małopolski przeznaczenie 100 mln zł na wsparcie tych gmin, które mogą wspomóc osoby najuboższe, aby miały za co wymienić piece i by nie stanowiły "wymówki" dla wstrzymywania prac. Wiele osób liczyło albo, że to się jakoś "rozejdzie po kościach" albo robiło wszystko, żeby to się nie udało. Jesteśmy po 6 latach przygotowań, informowania, komunikowania się z mieszkańcami, wydawania olbrzymich środków finansowych, już prawie na granicy tego terminu i nagle mamy to wszystko wywrócić? Nie! To właśnie teraz najlepiej widać kto cokolwiek robił i kto chce tego, że nic nie robił, użyć jako argumentu, żeby się wstrzymać. Musimy zrobić wszystko, aby tę uchwałę utrzymać. Stad nasze spotkanie i nasz wspólny apel: brońmy uchwały antysmogowej, bo to działanie dobre dla nas, dla naszych rodzin, dla naszego zdrowia i życia, ważne dla Małopolan - mówił w Krakowie.

fot. Marzena Gitler / Głos24

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka