sobota, 1 sierpnia 2020 11:36

Kraków. Kończą się miejsca w Szpitalu Uniwersyteckim. Co z chorymi na COVID?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Kończą się miejsca w Szpitalu Uniwersyteckim. Co z chorymi na COVID?

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego ostrzega: Kończą sie wolne miejsca. Czy wojewoda powoła kolejny szpital zakaźny dla osób zakażonych koronawirusem w Małopolsce?

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się wczoraj briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie małopolskim. Uczestniczyli w nim: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski oraz zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej MUW Rafał Filo.

Jak wszyscy wiemy, od pewnego czasu mamy do czynienia ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Małopolsce. Najtrudniejsza sytuacja od pewnego czasu jest na Nowosądecczyźnie. O ile wskaźnik zapadalności w Małopolsce wynosi 10,36, o tyle w powiecie nowosądeckim to 29,11, zaś w Nowym Sączu - 21,84. Zakażenia w głównej mierze pojawiły się tam na imprezach rodzinnych (weselach) i w firmach oraz zakładach produkcyjnych. Aktualnie rozważana jest kwestia rozszerzenia zakresu testów wśród ich pracowników - poinformował wojewoda.

Szczególną troską otaczamy domy pomocy społecznej. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Domu Opieki „Jestem” w Grobli. Z uwagą przyglądamy się też placówce w Sieradzy. Niestety ostatnie dni potwierdziły powtórne zakażenie u mieszkańca DPS-u w Bochni. Łącznie liczba zakażonych podopiecznych DPS-ów w Małopolsce to 132 - mówił Piotr Ćwik.

Trudne zadanie stoi aktualnie przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, pełniącym funkcję małopolskiego szpitala jednoimiennego. Zajętych łóżek aktualnie jest tam 211, z czego 9 osób wymaga zastosowania respiratorów (dane z wczoraj, z godzin południowych). Spora grupa osób wymaga tlenoterapii. Wobec rozwoju sytuacji w Małopolsce być może trzeba będzie uruchomić kolejny szpital pełniący taką funkcję.

Konieczne okazało się też uruchomienie większego izolatorium. Tę funkcję będzie pełnił WM Hotel System. Dziś zostali tam przewiezieni pacjenci dotychczas przebywający w Hotelu Royal. WM dysponuje 160 pokojami, w których jest 319 miejsc.

Jest bardzo źle. Żarty się skończyły - podsumował dyrektor Marcin Jędrychowski. - W naszym województwie lawinowo przybywa chorych na COVID-19.

zobacz:

Małopolska 1 sierpnia: Krzywa zachorowań ostro w górę. Padł kolejny rekord
Najnowsze dane to 158 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. To o 16 więcej od ostatniego rekordu, który padł 25 lipca. Odnotowano wtedy 142 nowe przypadki.

Dyrektor poinformował też, że od poniedziałku szpital ograniczy funkcjonowanie niektórych poradni.

- Sytuacja jest znacznie poważniejsza niż na początku pandemii w kwietniu tego roku. Obecnie w Szpitalu Uniwersyteckim...

Posted by Szpital Uniwersytecki w Krakowie on Friday, July 31, 2020

Obecny na konferencji Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny stwierdził, że przyrost liczby zachorowań w Małopolsce to wypadkowa: demografii, położenia geograficznego, atrakcyjności turystycznej i uprzemysłowienia regionu. Obecnie w Małopolsce zlokalizowane zostały 93 ogniska wirusa SARS-CoV-2, z czego 53 są określane przez służby sanitarne jako istotne.

Niestety, można spodziewać się, że ich liczba będzei nadal rosła, bo w poniedziałek planowane są masowe badania przesiewowe wszystkich pracowników kilku dużych nowosądeckich przedsiębiorstw.

Dyrektor Marcin Jędrychowski podsumował, że w szpitalu przebywa obecnie 206 pacjentów z koronawirusem.

Wszyscy lekarze zajmujący się tymi pacjentami jednoznacznie stwierdzają, że przebieg tej fali zachorowań w Małopolsce jest inny. Mamy do czynienia z przypadkami cięższymi. Na 206 osób ponad 80 korzysta z tlenoterapii, a 12 jest pod respiratorami. W marcu i kwietniu nie zbliżaliśmy się do takich liczb" – powiedział do dziennikarzy.

Podkreślił, że sytuacja jest poważna i należy już szukać w Małopolsce kolejnej placówki, która będzie pzreznaczona dla zakażonych koronawirusem pacjentów.

Obecni na konferencji zaapelowali o przestrzeganie obostrzeń: noszenie maseczek, dezynfekcję rąk, utrzymywanie dystansu społecznego.

Małopolska - najnowsze informacje