czwartek, 10 grudnia 2020 17:37

Protest w Krakowie. 138 wniosków o ukaranie do sądu

Autor Marzena Gitler
Protest w Krakowie. 138 wniosków o ukaranie do sądu

Ponad setka funkcjonariuszy policji interweniowała podczas wczorajszego protestu ekologicznego w Krakowie. Policja wystawiła 138 wniosków do śadu i zatrzymała dwie osoby. Organizatorzy szukają świadków, aby bronić swoich praw obywatelskich.

"Spacer dla przysłości" to ogólnopolskie wydarzenie, którego celem było zaprotestowanie przeciwko zapowiadanemu przez rząd unijenmu wetu, które bedzie się wiązać z brakiem środków na programy proekologiczne. Takie wydarzenie odbyło się również 9 grudnia o godz. 17 na pl. Matejki w Krakowie, obok siedziby Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

"W czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Europejskiej, gdzie mają być podejmowane kluczowe decyzje dot. między innymi celu redukcji emisji. Nie zgadzamy się na kolejne veto ze strony polskiego premiera, Mateusza Morawieckiego. Nie zgadzamy się by skutki kryzysu klimatycznego były dalej lekceważone. Nie zgadzamy się by to państwo dalej ignorowało swoje osoby obywatelskie.

"Nasza przyszłość nie jest tematem zastępczym, dlatego łączymy siły z innymi ruchami, by ramię w ramię zawalczyć o lepszą politykę klimatyczną Unii oraz Polski i o lepszy świat, dla każdego. Domagamy się, by decyzje, które Premier Mateusz Morawiecki podejmie podczas najbliższego szczytu Rady Europejskiej zapewniły nam bezpieczną i sprawiedliwą przyszłość. Jako młode osoby aktywistyczne nie pozwolimy, by przepychanki polityczne decydowały o naszym losie. W środę wychodzimy na ulice wraz z całą Europą i przypominamy, że głos młodych jest kluczowy w walce z kryzysem klimatycznym" - zachęcali organiztorzy, wśród których byli: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Kraków, klimatUJ, Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Strajk dla Ziemi Kraków, Extinction Rebellion Kraków i Polska.

Niestey, podczas pokojowej manifestacji doszło do interwencji policji, której było prawie tyle, co protestujacych.  

– Krakowscy policjanci zabezpieczali zgromadzenie które było nielegalne - poinformował st. post. Paweł Grzywacz z Zespołu Prasowo - Informacyjny Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. - Policjanci podczas zabezpieczenia manifestacji wylegitymowali 145 osób, nałożono 1 mandat karny, sporządzono i skierowano 138 wniosków do sądu o ukaranie oraz zatrzymano dwie osoby: mężczyznę, który znieważył funkcjonariuszy oraz kobietę, która miała naruszyć nietykalność policjanta.

Zdaniem policji w nielegalnym zgromadzeniu udział brało pomiędzy 150 a 200 osób. W kilku przypadkach policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, wobec osób, które nie stosowały się do poleceń wcześniej wydanych przez funkcjonariuszy. Praktycznie wylegitymowano wszystkie osoby!

Jedna z organizacji, które zorganizowały "Spacer dla przyszłości" - Extinction Rebellion Kraków opublikowała post, w którym prosi o pomoc osoby, które nagrywały manifestację. "Uwaga! Szukamy materiałów foto i wideo z wyłapywania osób na dzisiejszym demo. Jeśli widzieliście na fejsie/insta, albo macie własne nagrania jak policja pacyfikuje osoby trzymające transparent ze zdjęcia to dajcie znać na strajkkobietkrakow2020@gmail.com"

Uwaga! Szukamy materiałów foto i wideo z wyłapywania osób na dzisiejszym demo. Jeśli widzieliście na fejsie/insta,...

Opublikowany przez Extinction Rebellion Kraków Środa, 9 grudnia 2020

Spacer dla Przyszłości - Kraków

Opublikowany przez Piotra Rudziewicza Środa, 9 grudnia 2020
Kraków

Kraków - najnowsze informacje