wtorek, 17 sierpnia 2021 07:06

Kraków. W niedzielę świętowali, w poniedziałek usłyszeli zarzuty. Zatrzymania w elitarnej jednostce wojskowej

Autor Marzena Gitler
Kraków. W niedzielę świętowali, w poniedziałek usłyszeli zarzuty. Zatrzymania w elitarnej jednostce wojskowej

Ośmiu żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie usłyszało zarzuty wręczania łapówek w zamian za skierowanie na misję wojskowe. Wcześniej zatrzymano już ich dowódcę, któremu postawiono zarzut przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w kwotach za za powołanie dwóch osób do zawodowej służby wojskowej w tej jednostce.

Śledztwo w 6. Batalionie Dowodzenia należącym do 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie toczy się od kilku miesięcy. W kwietniu br dowódca 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcin M. został aresztowany na 3 miesiące i usłyszał zarzut korupcji przy powoływaniu do zawodowej służby wojskowej. Zatrzymany został też plut. Jacek T, który usłyszał dwa zarzuty płatnej protekcji oraz posiadania marihuany. Potem zatrzymywano kolejnych wojskowych.

Dziś CBA poinformowało, że w wyniku wspólnej operacji funkcjonariuszy krakowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego i żołnierzy z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zatrzymano ośmiu żołnierzy. Wszyscy pełnili służbę wojskową w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty w Wydziale do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Podejrzani są o wręczanie, za pośrednictwem ustalonej osoby, korzyści majątkowych dowódcy jednostki wojskowej – ppłk. Marcinowi M. - w zamian za skierowanie ich na misję zagraniczną do Kosowa w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Chodzi o kwoty w wysokości 5000 zł. Jednemu z zatrzymanych przedstawiono dodatkowo zarzut złożenia fałszywych zeznań w toku prowadzonego postępowania.

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze w tym m.in. dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi.

Ostatnie zatrzymania to ciąg dalszy zatrzymań w tej sprawie, w której dotychczas zarzuty usłyszało już 21 podejrzanych m.in. o przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Trzech z nich jest aktualnie tymczasowo aresztowanych, w tym dowódca 6. batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcin M.

6 Brygada Powietrzno-Desantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego to elitarna jednostka. W jej skład wchodzą m.in wyszkoleni spadochroniarze. Bywa wykorzystywana w zagranicznych misjach pokojowych np. w Kosowie, w 2000 roku oraz do działań stabilizacyjnych (w 2004 i 2005 roku w Iraku, oraz w latach 2007-2012 w Afganistanie). Żołnierze 6 BPD brali udział ostatnio w pikniku wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego w podkrakowskich Tomaszkowicach gdzie prezentowali nowoczesny sprzęt wojskowy i podstawowe wyposażenie i uzbrojenie żołnierza spadochroniarza.

fot. ilustracyjna 6 BPD w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje