sobota, 20 kwietnia 2024 00:31

Majówka w Małopolsce. Gdzie można się wybrać na wycieczkę?

Autor Marzena Gitler
Majówka w Małopolsce. Gdzie można się wybrać na wycieczkę?

Tegoroczny długi weekend jest wyjątkowy, bo dalekie podróże zamieniamy na zwiedzanie najbliższej okolicy. Wypady ze znajomymi na wycieczki w gronie najbliższych, bo tak jest bezpieczniej.

Wskocz na rower

Rower to zdrowa forma aktywności. Warto przypomnieć, ze to w Małopolsce realizowany jest największy projekt budowy tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska. Do użytku oddano już prawie 600 km tras, wybudowano 6 dużych i kilkanaście mniejszych obiektów mostowych. Do tego dochodzi ponad 3000 km szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, po których można ułożyć sobie różne wycieczki rowerowe.

Propozycje wycieczek oraz mapy tras: narowery.visitmalopolska.pl

Lasy i parki

Aż 55,3% powierzchni Małopolski objęto ochroną przyrodniczą: utworzono tu 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu i 85 rezerwatów. Większość z nich jest już otwarta.

Pieniński Park Narodowy

otwarte są szlaki turystyczne i galerie widokowe na szczytach Sokolicy i Trzech Koron. Zamknięte są: Zamek Czorsztyn, wystawa przyrodnicza w dyrekcji PPN w Krościenku nad Dunajcem i pawilony edukacyjne PPN.

Gorczański Park Narodowy

otwarte są szlaki turystyczne, w ograniczonym zakresie (wydawanie posiłków na wynos) działa schronisko na Turbaczu

Tatrzański Park Narodowym

Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny za Bramką, Ku Dziurze

Krajobrazowy Park Beskidu Małego

Dostępne są wszystkie szlaki górskie, m.in. słynny Leskowiec. Propozycje wycieczek pieszych (m.in. na Leskowiec i Jaroszowicką górę.

Inne atrakcje

Kolej drezynowa w Regulicach

Podróż (kolej będzie działać od 1 maja) rozpoczyna się na starej stacji kolejowej Regulice, a szlak (i przewodnik/kierownik!) poprowadzi po torach w granicach gminy Alwernia.

Spływ Dunajcem

27 kwietnia rusza tradycyjny spływ przełomem Dunajca. Na razie flisacy zabierać będą na łódkę sześcioro pasażerów.

Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim

Tu również sezon ruszy 1 maja. Gondole będą zabierały po max. 6 osób.

Okolice Olkusza

Można korzystać z Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park”, wycieczek rowerowych po Olkuskich Szlakach Rowerowych wycieczek pieszych np. do rezerwatu przyrody „Pazurek”, na Januszkową Górę, oraz zwiedzać źródła i doliny rzeki Sztoły.

Czchów

W czasie majowych dni można odwiedzić Wzgórze Zamkowe w Czchowie. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie i jest bezpłatne. Warto zobaczyć zamek z bliska, a także przejść leśną ścieżką Szlaku Militarno-Historycznego. Niestety nie ma możliwości w tym czasie ze skorzystania z usługi przewodnika, zakupu pamiątek, a także wejścia do zamku na punkt widokowy, znajdujący się w czchowskiej baszcie. Dodatkowo będąc na Wzgórzu koniecznie trzeba zobaczyć czchowski rynek wraz z jego zabytkami.

Krynica-Zdrój, Muszyna, Rytro

Otwarta jest już wieża widokowa w koronach drzew, codziennie w godzinach 9.00-17.00. Ostatnie wejście o godz. 16.00.

Czynna będzie również Sankostrada - rynna zjazdowa długości 1000 m usytuowana przy ul. Park Sportowy (nad boiskiem piłkarskim).

Ponadto od majówki dostępnych będzie 8 świeżo oznakowanych tras rowerowych- ponad 100 km

Nieopodal w Muszynie otwarto już Parki tematyczne oraz ruiny zamków, zarówno w Muszynie jak i w Rytrze.

W okolicach Cieżkowic i Skamieniałego Miasta

Można zwiedzać rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Poza głównym parkingiem przy ul. Krynickiej, można korzystać również z parkingu na rynku w Ciężkowicach, przy ul. Tysiąclecia i ul. Rekolekcyjnej. Rezerwat dostępny jest dla turystów siedem dni w tygodniu i świetnie nadaje się do wędrówek dla całych rodzin nawet z małymi dziećmi.

W okolicy znajdują się też inne kompleksy leśne, z których można już korzystać: Pasmo Brzanki i Liwocza, okolice Jamnej, Rezerwat Diable Skały w Bukowcu, Ścieżki edukacyjne w Polichtach, Las Tuchowski, Rezerwat Cisy w Mogilnie

Oświęcim i okolice

Otwarta jest  także  strefa wypoczynkowa w Resort Molo Osiek, gdzie można  skorzystać ze ścieżki  rowerowej  oraz  spędzić swój wolny czas aktywnie wokół zalewu nad którym znajduje się Resort. Dostępne są tereny spacerowo-rekreacyjne nad rzeką Sołą. Do dyspozycji  jest  również  zewnętrzny bar-restauracja  Alter Molo  oraz łowisko rybne, w którym wędkarze (od rana do godziny 19) mogą wszystkie złowione ryby zabrać ze sobą do domu.

Muzeum Drogownictwa Szczucin

W weekend majowy od 1 do 3 maja 2020 r. będzie dostępna ekspozycja zewnętrzna w godzinach od 10.00 do 17.00, która jest w pełni przystosowana do indywidualnego zwiedzania. Odwiedzający są zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących w naszym kraju w czasie pandemii. Wstęp wolny.

Bolęcin i okolice

W wiosce tematycznej  Wioska pod Skałą w Bolęcinie otwarty będzie Zajazd Rowerowy NAWSIE – przystanek na trasie dla rowerzystów, spacerowiczów i miłośników geologii odwiedzających Skałkę Triasową, unikatowy ostaniec wapienny w Bolęcinie oraz Puszczę Dulowską. W obiekcie dostępny będzie quest Śladami Andrzeja Chwaliboga – idealny na indywidualne poznawanie historii miejscowości. Zajazd specjalizuje się w kuchni domowej oraz zapiekankach (dania wyłącznie na wynos).

Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice

Otwarte są dróżki kalwaryjskie przy Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (UNESCO). Niedaleko Kalwarii znajduje się wzgórze Lanckorońskie z ogólnodostępnymi ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz trasami spacerowymi.

Dostępne są też szlaki górskie w Krajobrazowym Parku Beskidu Małego, szlaki w dolinie rzeki Skawy – jezioro Mucharskie oraz obszar NATURA 2000 oraz szlaki rowerowe.

W samych Wadowicach znajdują się ogólnodostępne miejskie szlaki: Szlak Karola Wojtyły, Galicyjskie Wadowice.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka