poniedziałek, 7 marca 2022 09:08

Małopolska. "To będzie dewastacja". Kolejna petycja w sprawie drogi S7

Autor Marzena Gitler
Małopolska. "To będzie dewastacja". Kolejna petycja w sprawie drogi S7

Budowa S7 "przyczyni się do zdewastowania terenu, wysiedlenia setek rodzin, utraty dorobku życia, spadku wartości nieruchomości w obrębie powstającej drogi". Mieszkańcy gminy Siepraw zbierają podpisy pod petycją, w której sprzeciwiają się przebiegowi nowego odcinka Zakopianki.

Przypomnijmy, pod koniec stycznia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła "Studium Korytarzowe projektu budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków-Myślenice". Znalazło się w nim aż sześć wariantów nowego odcinka S7 Kraków - Myślenice. Nowe warianty przecinają gminy: Siepraw, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Mogilany, Biskupice, Wieliczkę i krakowską dzielnicę Swoszowice.

Mieszkańcy gminy Siepraw stworzyli petycję, w której wyrażają stanowczy sprzeciw dla budowy nowego odcinka drogi S7, oraz S52 które miałby przebiegać przez Gminę Siepraw.

W dokumencie można przeczytać, że mieszkańcy sprzeciwiają się wszystkim wyznaczonym propozycjom korytarzy nowego odcinka S7 Kraków – Myślenice, przebiegającymi przez gminę Siepraw, oznaczonymi numerami: 2, 3, 4 i 6 . Sprzeciwiają się również przedłużeniu drogi S52 (Beskidzkiej Drogi Integracyjnej) na terenie gminy.

„Proponujemy, aby podjąć działania skupiające uwagę na rozbudowie dotychczasowego odcinka “Zakopianki”, np. przez budowę przejść podziemnych dla pieszych, ewentualnie poszerzenie lub modernizację już istniejącej infrastruktury drogowej. Uważamy, że jest to najbardziej racjonalny wariant ze względów ekonomicznych (czyli wydatków związanych z naszymi podatkami), jak również będzie stanowił mniejszą uciążliwość dla mieszkańców” – postulują autorzy petycji.

Argumenty, jakie podnoszą to przede wszystkim bardzo gęsta zabudowa, oraz obiekty i zespoły historyczne, które występują obok planowanej nowej trasy. „Gmina Siepraw to piękna, spokojna okolica, w której osiedla się coraz więcej osób z wielu regionów kraju. Cisza, spokój, malownicze tereny, otaczająca fauna i flora, to argumenty dzięki którym coraz więcej ludzi postanawia osiedlić się właśnie w naszej gminie. Uważamy że warunki geologiczne nie sprzyjają powstaniu w przyszłości tak ogromnej inwestycji (budowa odcinka S7 oraz S 52), gdyż Gmina Siepraw leży na terenie Pogórza Wielickiego. Teren ten ze względu na położenie oraz rzeźbę jest podatny na ruchy geodynamiczne - osuwiska oraz złaziska. Realizacja budowy drogi kategorii ‘S’ , w naszej okolicy przyczyni się do zdewastowania terenu, wysiedlenia setek rodzin, utratę dorobku życia, spadek wartości nieruchomości w obrębie powstającej drogi. Ponadto tysiące przejeżdżających samochodów, oraz “ciężki” tranzyt będzie powodował hałas i zanieczyszczenia wynikające z emisji spalin, które jak wiadomo działają w sposób destrukcyjny na organizm człowieka, oraz przyrodę” – to tylko część argumentów.

Petycję zatytułowaną: "Stanowczy sprzeciw Mieszkańców Gminy Siepraw, dla budowy nowego odcinka drogi S7" skierowaną do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad można znaleźć i podpisać na www.petycjeonline.com. W Internecie podpisało się pod nią ok. 250 osób.

fot. graf. www.petycjeonline.com

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka