piątek, 20 września 2019 06:46

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie

Autor Anna Piątkowska-Borek
Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie

Po raz 29. na Suchej Polanie (powiat myślenicki) odbył się Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich, upamiętniający wydarzenia sprzed 75 lat, kiedy to miała miejsce bitwa pod Łysiną, największe starcie zgrupowania oddziałów partyzanckich obwodu Armii Krajowej "Murawa" z Niemcami.

Na bitwę, zakończoną zwycięstwem oddziałów AK składała się seria starć na terenie wsi Poręba, Zasań i Poznachowice Dolne związane z walką o most glichowski. O zakończonych sukcesem walkach na południe od Dobczyc wspomniało w swojej audycji radio londyńskie.

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich zgromadził kombatantów, młodzież szkolną, lokalne władze oraz wszystkich tych, którym bliska jest lokalna historia. Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta pod przewodnictwem kapelana ludzi gór, księdza Józefa Orawczaka. Po nabożeństwie odczytany został apel poległych, a zebrani złożyli wieńce pod pomnikiem obok ołtarza.

Kolejnymi punktami zlotu było odczytanie wiersza poświęconego walkom i pacyfikacjom, autorstwa córki jednego z uczestników walk, a następnie plenerowy wykład doktora Piotra Sadowskiego na temat walk o Łysinę i Rzeczpospolitą Raciechowicką. Po tej część nastąpiła długo oczekiwana rekonstrukcja walk przygotowana przez przybyłe na tę okazję grupy rekonstrukcji historycznej. Zainscenizowano epizod walk z użyciem broni palnej i pojazdów, inscenizacja spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów.

W trakcie zlotu, tradycyjnie można było się posilić wojskową grochówką i kiełbaskami.

Myślenice - najnowsze informacje