czwartek, 25 marca 2021 10:37

Nowe obostrzenia na Wielkanoc. Zobacz, co nas czeka od soboty

Autor Norbert Kwiatkowski
Nowe obostrzenia na Wielkanoc. Zobacz, co nas czeka od soboty

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozpoczęła się w czwartek 25 marca o godz. 11.00.

Na początku konferencji premier Morawiecki przedstawił, że zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. - Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy. Największym problemem jest fakt, że nie jesteśmy w stanie mieć dzisiaj więcej lekarzy i pielęgniarek. - oznajmił.

Następnie szef rządu zwrócił się z apelem do narodu: Potrzebujemy narodowej solidarności. Apeluje do opozycji: nie zaostrzajcie sytuacji! Wszystkie ręce na pokład. Nie można kpić, że uruchamiamy szpitale tymczasowe. Proszę, abyśmy spędzili święta w wąskim gronie. Tylko wśród członków najbliższej rodziny. - dodał.

W sprawie wprowadzenia nowych obostrzeń głos zabrał minister Niedzielski. Od soboty 27 marca na dwa tygodnie czekają nas nowe restrykcje.

Dodatkowe obostrzenia od soboty:

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polski

Foto: YouTube/screen


Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka