sobota, 25 czerwca 2022 07:30

Paszport na last minute w Małopolsce? Sprawdziliśmy gdzie są najmniejsze kolejki

Autor Patryk Trzaska
Paszport na last minute w Małopolsce? Sprawdziliśmy gdzie są najmniejsze kolejki

Zaczyna się sezon wypoczynkowy, a to oznacza, że jak co roku Polacy tłumnie ruszą na wakacje. Co jednak, jak podczas pakowania okaże się, że nasz paszport jest nieważny? Specjalnie dla zapominalskich sprawdziliśmy, gdzie w Małopolsce szybko i sprawnie wyrobić paszport na ostatnią chwilę.

Jak co roku Małopolski Urząd Wojewódzki w Kraków przezywa istne oblężenie paszportowe. Ten rok był jednak szczególny, ponieważ w wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę, Polacy masowo ruszyli po paszporty. Teraz nadchodzi druga fala zainteresowania przez początek sezonu wakacyjnego.  

Obecnie dodzwonienie się na infolinię urzędu przy ulicy świętego Sebastiana graniczy z cudem. Szukając wolnego terminu przez Internet, trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy. Jak się okazuje się jednak, że istnieje luka w systemie. - Codziennie trzeba sprawdzać, czy nie zwolniły się jakieś terminy. Na początku miałam czekać prawie dwa miesiące, ale finalnie zwolnił się termin z samego rana po około dwóch tygodniach i skorzystałam - mówi pani Ania.

Jak jednak wygląda wyrobienie paszportu w innych rejonach Małopolski? Czy da się zdobyć szybko i sprawnie paszport na last minute? Porozmawialiśmy z pracownikami odpowiedzialnymi za wydawanie paszportów.

Wadowice: Nie ma gigantycznych kolejek. Najlepiej przyjedź sobie rano, nie po południu, nie na koniec dnia. Jeżeli przyjdzie się rano, to bezproblemowo można załatwić sprawę nawet w najbliższych dniach.  

Myślenice: Generalnie jest rezerwacja wizyt przez Internet, natomiast terminy są już na po 20 lipca. Można też na miejscu wziąć sobie bloczek, ponieważ jest dostępna lista awaryjna. W momencie, kiedy ktoś, kto był umówiony, nie przyjdzie, to przyjmujemy właśnie ludzi z tymi bloczkami awaryjnymi. Niestety nie gwarantujemy tego, że ktoś, kto przyszedł po taki bloczek, zostanie obsłużony danego dnia.  

Olkusz: Wyrobienie u nas paszportu jest teraz jak najbardziej możliwe. Nie ma już takich kolejek. Raczej te gigantyczne fale już przeszły. Jakby podjechać w najbliższym czasie, to na pewno udałoby się wszystko załatwić.  

Tarnów: Nie umawiamy wcześniej na wizyty, ale można przyjść, złożyć wniosek. Potem czeka się w kolejce, jednak nie są one jakieś olbrzymie. Można przyjść w każdy dzień i na spokojnie wszystko załatwić.  

Limanowa: Trzeba przyjść, złożyć wniosek w godzinach od 8:15 do 14:30 od poniedziałku do piątku. Jak wniosek jest złożony, to można powiedzieć, że jest gwarancja, że uda się wszystko załatwić. Z kolejkami, trzeba otwarcie przyznać, wszystko zależy od dnia. Są takie, gdzie jest dużo ludzi, a są takie, gdzie nie ma ich prawie w ogóle. Warto przyjść z rana, jak jeszcze jest mało ludzi.  

Gorlice: Wydajemy numerki od 7:30 do złożenia wniosku. Trzeba pobrać numerek i potem można z nim wrócić nie później niż 13:30. Nie jest to numerek porządkowy, on daje gwarancję przyjęcia w tym samym dniu, w którym się go otrzyma, niezależnie od kolejki.

Bochnia: Nie trzeba się u nas umawiać wcześniej. Różnie jest z kolejkami. Każdy dzień jest inny. Niezależnie od tego jest szansa, aby nie czekać miesięcy na wyrobienie paszportu, tylko lepiej przyjść rano.  

Podczas planowania szybkich wakacji warto zrobić rozeznanie, gdzie możemy najszybciej wyrobić paszport. Niezależnie od miejsca zamieszania istnieje możliwość uzyskania paszportu w innym mieście. Należy też pamiętać, że mieszkańcy takich powiatów jak wielicki, proszowicki czy miechowski nie posiadają u siebie miejsca, gdzie mogliby uzyskać konieczne do wyjazdu dokumenty.

Aby wyrobić paszport należy wypełnić odpowiedni wniosek, posiadać zdjęcie paszportowe (nie starsze niż pół roku), dowód osobisty i stary paszport, jeżeli taki posiadamy. Cena wyrobienia dokumentu to 140 złotych, ale warto korzystać ze zniżek jakie nam przysługują. Przykładowo posiadając legitymację studencką możemy liczyć na zniżkę wysokości aż 70 złotych.

W tych małopolskich miastach wyrobisz paszport:

Paszportowa mapa - fot. OpenStreetMap

Małopolska - najnowsze informacje