wtorek, 27 kwietnia 2021 07:25

Pierwsze 3 mln zł na Igrzyska Europejskie 2023. Sejmik utworzy spółkę

Autor Marzena Gitler
Pierwsze 3 mln zł na Igrzyska Europejskie 2023. Sejmik utworzy spółkę

Sejmik Województwa Małopolskiego wyraził zgodę na powołanie jednoosobowej spółki, która zajmie się koordynacją organizacji Igrzysk Europejskich 2023. Jej kapitał to 3 mln zł.

Uchwała o spółce pojawiła się w ostatniej chwili w porządku obrad zdalnej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego 26 kwietnia. Powołanie spółki do spraw Igrzysk ma przyśpieszyć prace nad zorganizowaniem tego wydarzenia. Jednocześnie przekazanie jej kapitału to utrata bezpośredniej kontroli radnych sejmiku nad tym, jak zostaną zainwestowane te pieniądze oraz uproszczenie procedur, bo radni nie muszą już o wszystkim decydować w formie uchwał sejmiku. W uchwale nie ma mowy o tym, kto będzie zarządzał spółką. Jej utworzeniem ma zająć się Zarząd Województwa Małopolskiego.

- Biorąc pod uwagę różnego rodzaju okoliczności związane z przyspieszeniem spraw organizacyjnych wokół Igrzysk Europejskich mieliśmy do wyboru albo w takim trybie wprowadzić ten projekt, albo w trybie sesji nadzwyczajnej. Uznaliśmy, że bardziej ergonomiczne będzie wprowadzenie w trybie upoważnienia mnie przez zarząd województwa i wystąpienia do pana przewodniczącego sejmiku z prośbą o umieszczenie w programie sesji. Ryzyko było takie, że kolejny miesiąc byłby pod tym względem martwy, a my nie możemy sobie na to pozwolić. Ponadto, zaraz po sejmiku, jedziemy na bardzo ważne spotkanie na Stadion Śląski na rozmowy z panem marszałkiem Jakubem Chełstowskim i to też jest pewien element towarzyszący - przekonywał marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

- Sama uchwała to jest tylko wyrażenie zgody. Później oczywiście następuje cała procedura rejestracyjna i na końcu uchwała wykonawcza. Jest to więc tylko i wyłącznie rozpoczęcie procesu, ale rozpoczęcie go dzisiaj pozwoli nam zaoszczędzić najprawdopodobniej cały miesiąc - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Marszałek przypomniał, że 1 lipca 2019 r. Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku oraz poparcia prowadzenia przez Zarząd Województwa Małopolskiego rozmów i negocjacji związanych z podpisaniem kontraktu pomiędzy Miastem-Regionem gospodarzem a Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich. Uchwałą tą Sejmik Województwa Małopolskiego wyraził pełne poparcie dla organizacji Igrzysk Europejskich 2023.

Spółka w swej pierwszej fazie działalności będzie podmiotem ze 100-procentowym udziałem Województwa Małopolskiego. Jest to jednak rozwiązanie początkowe. Następnie, w zależności od rozwoju procesu organizacyjnego, będą mogły dołączać do spółki, w charakterze wspólników, kolejne podmioty, w szczególności jednostki samorządu terytorialnego, które będą partnerami i współgospodarzami Igrzysk Europejskich w 2023 r.

- Pewne zobowiązania będą wynikały z projektowanej umowy host city. Po drugie z projektowanej specustawy, którą przygotowuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Po trzecie, będzie również uzależnione od uzgodnień z pozostałymi udziałowcami - z panem prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim oraz panem marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim. Jeżeli ostatecznie zapadnie na ogólnym zgromadzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich w Atenach, między 8 a 10 czerwca, formalna decyzja, to wówczas Województwo Śląskie będzie mogło objąć udziały - dodał marszałek Witold Kozłowski.

- Spółka rozpocznie fizyczną działalność dopiero wtedy, gdy będzie uzasadnienie do jej rozpoczęcia. W tej chwili to jest proces tzw. zgód korporacyjnych na uruchomienie. Wybraliśmy wspólnie z prezydentem Krakowa taką drogę, bo ona w tej chwili jest najkrótsza, najszybsza możliwa do realizacji - podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Organizacja Igrzysk Europejskich 2023 budzi dużo kontrowersji. Zarząd Województwa Małopolskiego i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekonują, że będą one impulsem do rozwoju regionu. Opozycyjni samorządowcy przekonują, że to wyrzucone pieniądze, które się w żaden sposób nie zwrócą. Tak uważa m.in krakowski radny Łukasz Gibała, który zapowiedział nawet zorganizowanie referendum w tej sprawie. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Gibała o Igrzyskach Europejskich: Szkoda pieniędzy na imprezy drugiej rangi
Kraków wiadomości. Łukasz Gibała skomentował poniedziałkowy briefing prasowy prezydenta Jacka Majchrowskiego na temat organizacji Igrzysk Europejskich. Czy radny, który zazwyczaj punktuje prezydenta, tym razem się z nim zgodzi?

Organizacją Igrzysk z ramienia rządu ma się zająć Jacek Sasin. Nie ma jednak precyzyjnych deklaracji rządu na temat dofinansowania wydarzenia. Od tego dofinansowania uzależnił współorganizację Igrzysk Jacek Majchrowski. Pisaliśmy o tym tu:

Majchrowski odpowiada Sasinowi: “Rząd chce się wymiskować z tej umowy”
Wiadomości Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski określił do kiedy Kraków może czekać na rządowe gwarancje wsparcie w organizacji Igrzysk Europejskich 2023.

Decyzję o organizacji Igrzysk Europejskich 2023 w Małopolsce i Krakowie EOC podjął 22 czerwca 2019 roku. Była to jedyna propozycja. Ostatnią decyzją dotyczącą wydarzenia, jest włączenie do organizatorów Województwa Śląskiego i przeniesienie części dyscyplin na Stadion Śląski w Chorzowie. 26 kwietnia marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałek Tomasz Urynowicz spotkali się na Stadionie Śląskim w Chorzowie z zarządem samorządu śląskiego: marszałkiem Jakubem Chełstowskim, wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą oraz przedstawicielami zarządcy stadionu: prezesem Janem Widerą oraz Marcinem Rosengartenem. Można więc podsumować, że prace nad organizacją Igrzysk po blisko dwóch latach od decyzji faktycznie przyśpieszyły.

foto: UMWM

Igrzyska Europejskie Małopolska Chorzów
Wizyta przedstawicieli zarządu woj. małopolskiego na stadionie w Chorzowie / foto: UMWM
Kraków

Kraków - najnowsze informacje