środa, 24 lutego 2021 16:22

Kraków. Gibała o Igrzyskach Europejskich: Szkoda pieniędzy na imprezy drugiej rangi

Autor Marzena Gitler
Kraków. Gibała o Igrzyskach Europejskich: Szkoda pieniędzy na imprezy drugiej rangi

Łukasz Gibała skomentował poniedziałkowy briefing prasowy prezydenta Jacka Majchrowskiego na temat organizacji Igrzysk Europejskich. Czy radny, który zazwyczaj punktuje prezydenta, tym razem się z nim zgodzi?

Prezydent Jacek Majchrowski zorganizował w poniedziałek, 22 lutego konferencję prasową, na której poinformował, że Kraków oczekuje konkretnych deklaracji od rządu, dotyczących finansowania zaplanowanych na 2023 rok w Krakowie i Małopolsce Igrzysk Europejskich. Pisaliśmy o niej tu:

Majchrowski odpowiada Sasinowi: “Rząd chce się wymiskować z tej umowy”
Wiadomości Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski określił do kiedy Kraków może czekać na rządowe gwarancje wsparcie w organizacji Igrzysk Europejskich 2023.

Prezydent Majchrowski odniósł się na niej do wcześniejszej wypowiedzi odpowiedzialnego za organizację igrzysk wicepremiera Jacka Sasina, który zarzucił włodarzowi Krakowa, że nie powinien naciskać na premiera i stać się w pełni organizatorem wydarzenia. O komentarz na ten temat poprosiliśmy radnego Łukasza Gibałę, który zazwyczaj punktuje prezydenta.

- Jestem sceptyczny do organizacji Igrzysk Europejskich. Mamy pilniejsze potrzeby. Nie chcę jako podatnik płacić na igrzyska. Jeśli pan prezydent Majchrowski zaczyna się wycofywać z pomysłu organizacji igrzysk to ja się bardzo cieszę. Uważam, że powinien to zrobić już dawno temu - stwierdził szef klubu radnych "Kraków dla Mieszkańców".

Gibała zapowiedział też dalsze działania, jeśli Kraków jednak nie wycofał się z organizacji Igrzysk Europejskich. - Jeśli jednak okazałoby się, że pan premier Sasin dogada się z panem prezydentem i będą chcieli zorganizować te igrzyska, to będę dążył do przeprowadzenia referendum i zachęcał mieszkańców, żeby powiedzieli „nie” igrzyskom. Mamy milion sposobów, żeby lepiej wydać te pieniądze - stwierdził radny. -  Jestem przeciwny wydawaniu takich pieniędzy na imprezy sportowe, zwłaszcza drugiej kategorii - podkreślił. Radny od początku jest przeciwnikiem organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie. Mówił o tym m.in w wywiadzie z Głos 24 w listopadzie ubiegłego roku.

Kraków. Łukasz Gibała: Igrzyska europejskie? Skupmy się na rozwiązywaniu problemów ważnych dla mieszkańców
O problemach miasta rozmawiamy z radnym Łukaszem Gibałą przewodniczącym Klubu Radnych „Kraków dla Mieszkańców”

Krytykował wtedy powierzenie organizacji wydarzenia ministrowi Jackowi Sasinowi. - Wszystkim nam chyba kojarzy się pan Sasin z tą bardzo dziwną akcją drukowania kart wyborczych w wyborach prezydenckich, nielegalnego drukowania - powiedzmy sobie wprost. A nikomu nie kojarzy się ze sportem. Nie przypominam sobie, żeby był związany ze sportem, nie był ministrem sportu, nie zasiadał w żadnej związanej ze sportem komisji sejmowej. Jest to faktycznie nominacja bardzo dziwna i kolejny argument za tym, że te igrzyska nie są profesjonalnie przygotowywaną imprezą - podsumował.

Przypominamy, że decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich Europejskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., druga w 2019 r. w Mińsku.

24 lipca ubiegłego roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisali list intencyjny, w którym była mowa o zobowiązaniach dotyczących przygotowania m.in infrastruktury drogowej i kolejowej w Krakowie i Małopolsce. Do tej pory jednak Kraków nie doczekał się specustawy gwarantującej finansowanie Igrzysk Europejskich 2023 przez rząd. - Jeżeli do końca pierwszego kwartału lub najdalej w kwietniu jej nie będzie, nie będziemy mieli o czym mówić - stwierdził w  poniedziałek, 22 lutego Jacek Majchrowski.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje