środa, 29 marca 2023 16:42

"To było moje marzenie". Hipopotamy karłowate mają nowy pawilon [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
"To było moje marzenie". Hipopotamy karłowate mają nowy pawilon [FOTO]

W ogrodach zoologicznych mogą żyć nawet 40 lat. Hipopotamy karłowate, ponieważ o nich mowa, już cieszą się z nowo otwartego pawilonu w krakowskim ZOO. – Już widać, że są szczęśliwe, pływają w basenie, a nawet mają się ku sobie. Cieszę się, że wreszcie mają godne warunki. To było moje marzenie – mówiła Teresa Grega, Dyrektor Fundacji Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Jak czytamy na stronie krakowskiego ZOO, hipopotam karłowaty pomimo niewielkich rozmiarów posiada duże kły, którymi może zadawać bardzo głębokie rany. Prowadzi nocny tryb życia przebywając w ciągu dnia w ukryciu w pobliżu wody. Żyje samotnie, z wyjątkiem okresu rui i opieki nad młodym. W ogrodach zoologicznych może żyć nawet 40 lat, jednak na wolności ten czas jest niestety krótszy.

Budowa nowego pawilonu w krakowskim ZOO rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Obiekt kosztował ponad 4,22 mln złotych i powstał ze środków własnych Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie. Nowy pawilon powstał w miejscu starego wybiegu hipopotamów karłowatych. Jest to jednokondygnacyjny budynek z wybiegiem liczącym ponad 100 m kw oraz wewnętrznym basenem o głębokości 1,5 m.

Uroczystego otwarcia pawilonu dla hipopotamów karłowatych dokonał prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. – W porównaniu z tym, co miały, jest to prawdziwy luksus. Zrobiliśmy już pingwiniarnię, żyrafiarnię, a teraz przyszedł czas na hipopotamy. Ponad pół miliona osób odwiedziło w zeszłym roku ZOO, pomimo tego, że nie każdy ma blisko do Krakowa. To pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się to miejsce – mówił.

Na wybiegu można zobaczyć dwa hipopotamy (samicę i samca), jednak obiekt został podzielony na dwie strefy oddzielające zwierzęta od siebie. – Już widać, że są szczęśliwe, pływają w basenie, a nawet mają się ku sobie. (...) Liczymy, że w przyszłości będziemy mogli oglądać również małe hipopotamy, jednak na razie musimy poczekać, aż  samica Taya osiągnie dojrzałość płciową – wyjaśniała Teresa Grega.

Jak śmiali się pracownicy ZOO w tym konkretnym przypadku, różnica wieku nie ma znaczenia. Przypomnijmy, samiec Romek ma 31 lat. Urodził się w poznańskim ZOO, z którego w 1995 roku trafił do Krakowa. Taya ma dopiero 2,5 roku i na początku roku przyjechała do stolicy Małopolski z Rostocka. – Mam nadzieję, że te dobre warunki zaowocują małymi hipopotamami, jednak na to trzeba poczekać, ponieważ panna jest niepełnoletnia – śmiał się Jacek Majchrowski.

Dojrzałość płciową hipopotamy karłowate osiągają w wieku 3 lat. Po 6 miesiącach ciąży samica rodzi jedno młode, które karmi przez 6-8 miesięcy. Jak podkreślano podczas otwarcia pawilonu, jest to pozycja obowiązkowa podczas podróży po Krakowie. – Jest naprawdę co zobaczyć. Jest to piękny teren do spacerów w towarzystwie zwierząt – mówił prezydent Krakowa.

@glos24.pl Hipopotamy karłowate już korzystają z nowego pawilonu w krakowskim ZOO! Zwierzęta już czekają na odwiedzających - Mamy nadzieję, że ta zmiana przypadnie do gustu ludziom, którzy wybiorą się do naszego ogrodu zoologicznego, ale również samym zwierzętom. Mimo niesprzyjającej pogody, wybraliśmy się dla Was sprawdzić, jak wygląda nowy dom Romka i Tayi #krakow #zoo #zwierzęta #hipopotam #hippo #news #twojNews #animals #wycieczka #ciekawe #ciekawemiejsca #dc #dlaciebie #weekendtrip #ciekawostkiozwierzętach #swiatciekawostek ♬ Summer day - TimTaj

Chwilę po tym, jak Jacek Majchrowski otworzył pawilon, na miejscu pojawiły się dziesiątki zwiedzających w różnym wieku, chcących zobaczyć hipopotamy. Prezydent Krakowa mówił, że pomimo ich pociesznego wyglądu, zwierzęta potrafią być niebezpieczne. – Wyglądają na urocze, ale nie radzę się do nich zbliżać – śmiał się włodarz miasta.

fot. Mateusz Łysik/Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje