środa, 10 kwietnia 2019 14:43

Trzeci dzień strajku nauczycieli i pierwszy egzaminów gimnazjalnych. Jak przebiegają?

Autor Mateusz Łysik
Trzeci dzień strajku nauczycieli i pierwszy egzaminów gimnazjalnych. Jak przebiegają?

W środę, 10 kwietnia, rozpoczął się trzydniowy egzamin gimnazjalny – zdają go uczniowie klas trzecich gimnazjum, kończący naukę w starym systemie edukacji. Pierwszego dnia rozwiązywali zadania z części humanistycznej. W Krakowie uprawnionych do zdawania egzaminu gimnazjalnego jest ponad 4 tys. uczniów.

Gimnazjaliści pisali egzamin w 64 szkołach. Nie mamy informacji o tym, aby gdzieś wystąpiły problemy organizacyjne – mówi dyrektor Wydziału Edukacji UMK Ewa Całus.

Drugiego dnia (11 kwietnia) zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą, a trzeciego (12 kwietnia) – z językiem obcym nowożytnym. Egzamin ma formę pisemną, a przystąpienie do niego (a nie określony wynik) jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

Mimo trwającego od poniedziałku, 8 kwietnia, strajku nauczycieli w Krakowie egzamin gimnazjalny rozpoczął się zgodnie z planem. Uczniowie pisali go w 64 szkołach (52 ogólnodostępnych i 12 specjalnych; w oddziałach specjalnych uczy się 171 uczniów). Nie odnotowano problemów organizacyjnych związanych z niedoborem nauczycieli w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących. Dyrektorzy szkół stosowali różne rozwiązania, by zapewnić sprawny przebieg egzaminu (m.in. przenosili zdających na salę gimnastyczną, co pozwalało zmniejszyć liczbę osób pilnujących). Miasto zabezpieczyło środki finansowe na wypłatę wynagrodzeń dla dodatkowych osób zatrudnionych do pracy w komisjach.

Protest nauczycieli będzie kontynuowany

Trzeciego dnia strajku zajęcia zawiesiły 142 szkoły, przedszkola i placówki. Blisko 3 tys. uczniów korzystało z opieki zorganizowanej w szkołach. W godzinach porannych okolice szkół, przedszkoli i placówek sprawdza kilkadziesiąt dodatkowych patroli straży miejskiej. Strażnicy będą prowadzić takie kontrole do odwołania. Do tej pory funkcjonariusze nie odnotowali sytuacji, w których najmłodsi byliby pozostawieni bez opieki.

Dyrektorzy 128 szkół, przedszkoli i placówek złożyli wnioski o zawieszenie zajęć w czwartek, 11 kwietnia (stan na 10.04.2019, godz. 15:00).

Źródło: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje