wtorek, 15 marca 2022 15:08

Wieliczka. Nagrody burmistrza z ukraińskim akcentem. Dochód dla uchodźców

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Nagrody burmistrza z ukraińskim akcentem. Dochód dla uchodźców

Janusz Radek oraz Paweł Janowski odebrali w niedzielę nagrodę kulturalną burmistrza Wieliczki za 2021 rok. Dochód z biletów przeznaczono na na nauczanie języka polskiego ukraińskich dzieci, które znalazły schronienie na wielickiej ziemi. Sala była pełna po brzegi.

Wręczenie prestiżowych wyróżnień odbyło się w Wielickiej Mediatece. Wydarzeniu towarzyszył koncertu Janusza Radka, który zaśpiewał „Najpiękniejsze piosenki dla kobiet”. Sala widowiskowa pękała w szwach. Organizatorzy zapowiedzieli, że środki z biletów zostaną przekazane na nauczanie języka polskiego ukraińskich dzieci, które znalazły schronienie na wielickiej ziemi.

Tegoroczne nagrody otrzymali muzyk i piosenkarz Janusz Radek oraz rzeźbiarz Paweł Janowski. Obaj związani są z powiatem wielickim.  

Janusz Radek mieszka w Lednicy Górnej. Swoimi występami uświetnia wydarzenia organizowane przez Wieliczkę. Chętnie włącza się w życie kulturalne miasta i gminy Wieliczka. Wielokrotnie też podczas koncertu podkreślał swój bliski związek z Wieliczką i mieszkańcami.

Paweł Janowski to pełen pasji rzeźbiarz. Wiele lat przepracował w Kopalni Soli w Wieliczce. Tam zetknął się z rzeźbą w soli kamiennej i sam uprawiał ją przez długi czas. Obecnie rzeźbi przede wszystkim w drewnie, ale również w kamieniu. Do rzeźbienia zachęcił go znany i ceniony artysta z Chorągwicy - Kazimierz Idzi.

Paweł Janowski zaangażował się w renowację zabytkowych kapliczek na terenie gminy Wieliczka, m.in.: odrestaurował drewniane ołtarze w Kaplicy p.w. Nawiedzenia Matki Boskiej w Gorzkowie – Czarnocinach oraz w Kaplicy Niedzielskich w Śledziejowicach, a także przeprowadził renowację rzeźby Jana Nepomucena w kaplicy w Wieliczce. Na 100-lecie urodzin Jana Pawła II wykonał wyjątkową płaskorzeźbę z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II. Wykonał również płaskorzeźby postaci świętych umieszczone w kapliczkach w Wieliczce oraz Koźmicach Małych. Z kolei na Campus Misericordiae w Brzegach zaprojektował i wykonał stacje Drogi Krzyżowej. Dziełem Pana Pawła Janowskiego jest również renowacja krzyży przydrożnych w Pawlikowicach i Sygneczowie.

- Cieszę się, że w imieniu mieszkańców Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka mogę wręczyć te Nagrody, ponieważ wiem, że trafiają w najlepsze ręce - podkreślił burmistrz

Nagroda Kulturalna Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka od 15 lat jest nadawana osobom, zespołom, instytucjom oraz organizacjom, we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki, zarówno za osiągnięcia artystyczne, jak i sukcesy w organizacji kultury, upowszechniania jej wartości oraz edukacji kulturalnej.

fot. Fb. Miasto i Gmina Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje