sobota, 8 czerwca 2024 10:02

Znamy laureatów konkursu historycznego "Miechów - polska Jerozolima"

Autor Marzena Gitler
Znamy laureatów konkursu historycznego "Miechów - polska Jerozolima"

Już we wrześniu br. odbędą się Miechowskie Dni Jerozolimy. Z tej okazji na początku czerwca zorganizowano konkurs, adresowany do młodzieży, pod tym tytułem "Miechów - polska Jerozolima".

Miechowskie Dni Jerozolimy to wydarzenie, które organizowane jest co 2 lata. W tym roku planowane jest w dniach 13-15 września br. Organizowane jest przez Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Komisariat Ziemi Świętej Zakonu Franciszkanów, Parafię Grobu Bożego w Miechowie, Gminę i Miasto Miechów oraz Powiat Miechowski.

Dwa dni wydarzenia to zarówno modlitwa, jak i sesje naukowe. Największą atrakcją jest Festyn Średniowieczny, który pokazuje historyczną przeszłość. Można na nim zobaczyć codzienne życie w wiosce rycerskiej, pracę rękodzielników, bitwy i pojedynki, które przygotowują grupy rekonstruktorskie, specjalizujące się w średniowieczu.

Przypomnijmy, Miechów powstał już w XII wieku i należał do rodu Gryfitów. Miejscowość powstała w XII wieku i stanowiła posiadłość związaną z rodem Gryfitów. Założyciela i pierwszy właściciel Jaksa Gryfita, uczestnik wypraw krzyżowych, sprowadził do miasteczka z Jerozolimy kilku rycerzy z zakonu rycerskiego Bożogrobców oraz kilku kanoników reguły św. Augustyna sprawujących pieczę nad grobem Chrystusa. W ufundowany w 1163 roku w Miechowie świątyni stworzono wierna kopię Grobu Świętego, która istnieje do dziś.

Organizowane cyklicznie Miechowskie Dni Jerozolimy przypominają o związku Miechowa z Ziemią Święta i popularyzują wiedzę o niej wśród mieszkańców. Przypominają też historię miasta.

Preludium do jesiennego wydarzenia była siódma już edycja konkursu wiedzy o związkach Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą, która zgromadziła młodzież szkolną z okolicznych szkół podstawowych. W eliminacjach zorganizowanych na szczeblu gminnym, 6 czerwca w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie uczestnicy odpowiadali na 40 pytań. Powodzenia w zmaganiach testowych, życzył im burmistrz Dariusz Marczewski.

W pracę komisji konkursowej zaangażowani byli przedstawiciele Muzeum Ziemi Miechowskiej, Parafii Grobu Bożego oraz Wydziału Organizacyjnego i Kadr UGiM w Miechowie. Po przeprowadzeniu testu jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:

i miejsce - Kacper Mruk - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie, II miejsce - Marcel Żaba - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie, III miejsce - Bartosz Miraszewski – Szkoła Podstawowa w Jaksicach

Wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Wysocka - Szkoła Podstawowa Nr 2  w Miechowie, Anastazja Barasińska - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie oraz Wiktoria Gaik - Szkoła Podstawowa w Pojałowicach.

Wręczenie nagród dla zwycięzców oraz pamiątkowych dyplomów dla uczestników konkursu odbędzie się we wrześniu w czasie tegorocznych obchodów VIII Dni Jerozolimy w Miechowie.

fot. UMiG w Miechowie

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka