poniedziałek, 1 lipca 2024 09:07

150 lat OSP Myślenice Śródmieście - nowoczesność w służbie tradycji

Autor Artykuł sponsorowany
150 lat OSP Myślenice Śródmieście - nowoczesność w służbie tradycji

‌‌Jednostka powstała w 1873 roku, jest najstarsza nie tylko w Myślenicach i okolicach, ale również w całym powiecie myślenickim i jedną z najstarszych w Małopolsce. Zarówno dawni członkowie, w tym burmistrz Myślenic Andrzej Marek, jak i obecni strażacy, są mocno zaangażowani w działalność ochotniczej straży pożarnej, a jednostka szczyci się nowoczesnym sprzętem i największą liczbą wyjazdów ratowniczych. Mija właśnie 150 lat od powstania jednostki, która nieprzerwanie.

‌‌‌‌W 2023 roku ochotnicy ze Śródmieścia interweniowali 70 razy, w tym przy 18 pożarach i 50 miejscowych zagrożeniach, a dwa alarmy okazały się fałszywe. Ten wynik plasuje ich na czele jednostek w Myślenicach należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Honorowy prezes jednostki, Franciszek Szilder, przypomniał zebranym historię 150-letniej działalności straży oraz jej zasłużonych członków, w tym śp. Andrzeja Burzawę. W strażnicy OSP Myślenice Śródmieście stacjonuje jeden z dwóch w całym powiecie lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, wyposażony w nowoczesny system gaśniczo-tnący. Ten wszechstronny pojazd, wart ponad 630 tysięcy złotych, został dostarczony jesienią ubiegłego roku. W trakcie sobotniej uroczystości, na Rynku po mszy św. w kościele pw. Narodzenia NMP, pojazd został uroczyście poświęcony.

- Z okazji Jubileuszu 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Śródmieście wszystkim Druhnom i Druhom chce serdecznie pogratulować i złożyć życzenia wraz z podziękowaniami za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu swoich codziennych obowiązków. Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują bez względu na własne bezpieczeństwo, to działania wpisane w Waszą codzienną strażacką służbę. My samorządowcy, my mieszkańcy jesteśmy z was dumni. Niech Wasza służba zawsze wpisuje się w strażackie zawołanie „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - mówił podczas uroczystego apelu jubileuszowego na myślenickim Rynku Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Jubileusz był okazją do podsumowań i podziękowań dla wszystkich, którzy wspierali jednostkę, szczególnie w zakresie zakupu nowego sprzętu ratowniczego oraz za oddaną służbę strażaków.

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka