czwartek, 14 września 2023 11:30

Arena Idei w Krakowie. "Będziemy szukać odpowiedzi, jak pogodzić rozwój z bezpieczeństwem, globalność z lokalnością"

Autor Patryk Trzaska
Arena Idei w Krakowie. "Będziemy szukać odpowiedzi, jak pogodzić rozwój z bezpieczeństwem, globalność z lokalnością"

W najbliższy piątek przestrzeń eventowa przy Fabrycznej 13 zamieni się w prawdziwe forum rozmów o przyszłości Europy, Polski i Krakowa - w odniesieniu do globalnych zmian, polskich uwarunkowań i lokalnych wyzwań. Arena Idei będzie pierwszym otwartym, publicznym spotkaniem członków, sympatyków i osób zainteresowanych działalnością stowarzyszenia Lepszy Kraków.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali wszyscy, którzy są zaangażowani i zainteresowani rozwojem miasta i regionu, w tym także osoby decyzyjne, mające bezpośredni wpływ poprzez zarządzanie instytucjami publicznymi, prywatnym biznesem, jednostkami kultury czy organizacjami pozarządowymi. Na Arenie Ideo stowarzyszenia Lepszy Kraków będziemy mieli okazję wysłuchać wyjątkowych prelegentów, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą, pomogą nam zrozumieć te wyzwania i podjąć działania na rzecz lepszej przyszłości. Wśród gości specjalnych znajdą się: profesor Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, profesor Jerzy Hausner, były wicepremier RP oraz profesor Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Punktem wyjścia do spotkania będą globalne wyzwania, dostrzegalne zarówno na poziomie wspólnoty europejskiej, naszego kraju oraz miasta. – Spotykamy się w Krakowie, a więc w miejscu doskonałym, by zadać pytanie o to, jak miasta - te najbogatsze, najważniejsze, najpiękniejsze - mogą wpłynąć na przyszłość naszej planety. Demokracja, geopolityka, gospodarka - te trzy rzeczy będą łączyły. Będziemy szukać odpowiedzi, jak pogodzić rozwój z bezpieczeństwem, globalność z lokalnością- zapowiada profesor Jerzy Buzek, który poprowadzi część zatytułowaną “Lepsza Europa”.

O zmaganiach ze zmianami - przyspieszeniem technologii cyfrowych, koniecznością głębszej transformacji energetycznej, wyzwaniach związanych z rosnącą dezinformacją i wzmacniającymi się populizmami.  I o tym, jak rozwijać ma się będąca w kotle tych zjawisk Polska - jakie ma szanse i wyzwania - porozmawiamy podczas części “Lepsza Polska”, którą poprowadzi profesor Jerzy Hausner.

Gradacji globalnych i regionalnych wyzwań do poziomu najbliższego mieszkańcom Krakowa dokona z kolei profesor Stanisław Mazur, gospodarz części poświęconej “Lepszemu Krakowowi”, który opowie o swojej wizji miasta w dynamicznej czasoprzestrzeni, rosnącej świadomości obywatelskiej i odwrotu w kierunku lokalności. – Porozmawiamy o konieczności zmian jakie czeka miasto i odważnych decyzjach, jakie będą musieli podejmować jego włodarze- zapowiada profesor Mazur.

Dopełnieniem Areny Idei będzie spotkanie stolików tematycznych Stowarzyszenia Lepszy Kraków, czyli praca ekspertów z dziedzin związanych ze szczegółowymi aspektami rozwoju miasta, np. dotyczącą budowy sieci metra, ładu przestrzennego czy rozwoju biznesu. Część merytoryczną poprzedzi z kolei performance artystyczny „Wyzwolenie/Wyspiański” w wykonaniu Piotra Augustyniaka i Marka Pospieszalskiego.

Data i miejsce wydarzenia:
Sala Idea przy ul. Fabrycznej 13 w Krakowie – 15 września, godz. 16:00

Plan wydarzenia:

16.00 Rozpoczęcie części ogólnej – powitanie

16.05 Wystąpienie Prezesa SLK – Tomasz Wojtas

16.15 „Wyzwolenie / Wyspiański” – P. Augustyniak, M. Pospieszalski

16.30 Lepsza Europa – prof. Jerzy Buzek

16.50 Lepsza Polska – prof. Jerzy Hausner

17.10 Lepszy Kraków – prof. Stanisław Mazur

17.30 Pytania od publiczności

18.30 Zakończenie spotkania

fot. Materiały Prasowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka