sobota, 16 grudnia 2023 08:00

Bochnia. Szpital dostanie 4,4 mln zł na termomodernizację sześciu budynków

Autor Katarzyna Jamróz
Bochnia. Szpital dostanie 4,4 mln zł na termomodernizację sześciu budynków

Szpital Powiatowy w Bochni otrzymał wsparcie finansowe na termomodernizację sześciu swoich budynków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał placówce blisko 4,4 mln zł, co umożliwi przeprowadzenie kompleksowych prac mających na celu poprawę efektywności energetycznej.

Bocheński szpital, dążąc do stałej poprawy warunków świadczonych usług zdrowotnych dla mieszkańców powiatu, po wcześniejszych inwestycjach, takich jak rozbudowa SOR czy stworzenie Centrum Diagnostyki Obrazowej i Centrum Poradni Specjalistycznych, skupia się teraz na aspektach technicznych. Istniejące budynki nie spełniają współczesnych standardów energetycznych, co w połączeniu z wysokimi kosztami energii stanowi wyzwanie dla budżetu szpitala. – Dzięki dotacji będzie można przeprowadzić kompleksową termomodernizację tych budynków. To pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w okresie zimowy, czy klimatyzacji w czasie ciepłych letnich dni, dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. Wartością dodaną tej inwestycji jest nowy, świeży i estetyczny wygląd placówki. Każda zaoszczędzona złotówka, to pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na dalsze doposażanie i unowocześnianie sprzętu medycznego na czym skorzystają pacjenci jak i personel szpitala – mówi Adam Korta, Starosta Bocheński.

W ramach przyznanej dotacji zostanie wykonana termomodernizacja budynków szpitala, przewidziano też  montaż pomp ciepła oraz fotowoltaiki. Warto dodać, że wsparcie pokryje blisko 90 procent wartości całego zadania.

Umowa została podpisana

Dzięki planowanemu przedsięwzięciu, zużycie energii pierwotnej w budynkach publicznych zmniejszy się o imponujące 7 406,40 GJ rocznie, a ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych osiągnie 124,19 MWh rocznie. Ponadto, przewidywany roczny spadek emisji CO2 wyniesie 358,70 ton.

Umowa między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Szpitalem Powiatowym w Bochni została uroczyście podpisana w piątek (8 grudnia) w Warszawie. Realizacja zadania planowana jest do czerwca 2025 roku, co otwiera nowy rozdział w modernizacji infrastruktury szpitala i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju regionu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Bochni
Fot. NFOŚiGW

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka