sobota, 22 czerwca 2019 09:25

Dni Bochni 2019 – finałowy weekend LemON, Furmański, Cugowski

Autor Mirosław Haładyj
Dni Bochni 2019 – finałowy weekend  LemON, Furmański, Cugowski

Święto miasta zmierza ku finałowi. W ostatni weekend Dni Bochni najbardziej oczekiwane występy gwiazd: zespołu LemOn i Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów. Bochnian z pewnością elektryzuje zapowiedź koncertu Marcina Furmańskiego z Przyjaciółmi – teledysk utworu „Co rano wstaję” ma niemal pół tysiąca odsłon na youtube.

W sobotę program artystyczny rozpocznie się o godz. 19.00, w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia młodzież z MCDiM „Ochronka” wystawi spektakl dla „Kopciuszek naszych czasów”, nagrody z rąk burmistrza odbiorą wędkarze, a tuż przed koncertem gwiazdy burmistrz wręczy zaszczytne wyróżnienie „Boleslavus Dux Fundator”. Około godz. 21.00, sceną zawładnie LemON (koncert z cyklu „Nowa muzyka polska”). Po koncercie będzie można zakupić płyty i gadżety zespołu.

Niedzielny (23 czerwca) cykl koncertów rozpocznie Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia (godz. 18.00), o godz. 19.30, koncert z cyklu „Bocheńskie wątki muzyczne” wykona Marcin Furmański z Przyjaciółmi. wystąpią: Marcin Furmański (wokal), Barbara Furmańska (wokal), Ryszard Sygitowicz (gitara), Piotr Lekki (gitara), Maciej Famielec (gitara), Wojciech Famielec (bas), Adrian Marzec (perkusja), Wojciech Zwierniak (klawisze). Tegoroczne Dni Bochni zwieńczy koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów. Charyzmatycznemu wokaliście towarzyszyć będą: Jacek Królik (gitary), Robert Kubiszyn (bas), Tomasz Kałwak (klawisze), Cezary Konrad (perkusja). ”). Po koncercie będzie można kupić płyty z autografem Krzysztofa Cugowskiego.


Marcin Furmański pseud. Furman (ur. 30 października 1971 r. w Nowym Targu) – polski wokalista rockowy i bluesowy, kompozytor i aranżer, muzyk koncertowy i studyjny.

NA WSTĘPIE

Rodzinnie i zawodowo jest związany z Bochnią, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego (1991) oraz Medyczne Studium Zawodowe (1993), uzyskując dyplom technika fizjoterapii. Okres nauki w liceum był dla niego równocześnie czasem rozpoczęcia aktywności muzycznej, która nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Jego bogate doświadczenie w tym zakresie jest efektem współpracy z wieloma wykonawcami polskiej sceny rockowej i bluesowej. Preferuje rock, blues i soul, a do jego ulubionych twórców należą: wokalista jazzowy Al Jarreau, piosenkarze soulowi – Wilson Pickett, Al Green i Otis Redding oraz amerykańskie zespoły rockowe – Dave Matthews Band, The Allman Brothers Band oraz Gov't Mule.

KARIERA MUZYCZNA

Przygodę z muzyką rozpoczął w zespole Blood Money, w którym występował w latach 1986-1995. Był współzałożycielem grupy i współautorem jej największych sukcesów, do których należą występy na Rawa Blues Festival (1991, 1992 i 1994) oraz zdobycie głównych nagród na festiwalach – Blues Fest w Jeleniej Górze (1991) i Bluesada w Szczecinie (1992). Podczas szczecińskiej „Bluesady” został uznany za najlepszego wokalistę, czego potwierdzeniem była nagroda firmowana przez Tadeusza Nalepę. W 1992 r. zespół wydał autorskie nagrania na kasecie, pt. „Blues małego miasta”. [*]

W latach 1995-1997 występował pod szyldem Blues and Trouble – autorskiego projektu z udziałem muzyków zapraszanych do wspólnego wykonywania głównie standardów bluesowych i rockowych.

Z końcem lat 90. XX w. nawiązał okazjonalną, jakkolwiek trwającą do dziś, współpracę z tarnowskim śpiewającym gitarzystą i autorem tekstów – Wojciechem Klichem. Tym sposobem bierze udział w animowanych przez niego projektach muzycznych, jak choćby w Zaduszkach Dżemowych, czy letnich spotkaniach „Był sobie blues”, przeprowadzanych przez Tarnowskie Centrum Kultury.

W 2003 r. wziął udział w nagraniu płyty studyjnej, pt. „Żyć Tu. W hołdzie tradycji”, wydanej z okazji jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich Bochni. Wspólnie z bocheńskim bardem Grzegorzem Kapcią zaśpiewali piosenkę – „Poranny sen. Jak z Turskim Marcinem we śnie o starej Bochni rozprawiałem!”.

Na zaproszenie zaprzyjaźnionych gitarzystów – Jacka Królika i Ryszarda Sygitowicza – nagrał wokal do utworu „Angel”, zamieszczonego w albumie, pt. „Hej Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa”. Wydawnictwo ukazało się w 2008 r. na okoliczność kolejnej edycji wrocławskiego Thanks Jimi Festival, zwyczajowo połączonego z Gitarowym Rekordem Guinnessa.

Nieprzerwanie występuje z ciekawą na polskiej scenie muzycznej formacją gitarową – Giganci Gitary (z Ryszardem Sygitowiczem, Jackiem Królikiem, Mieczysławem Jureckim i Wojciechem Fedkowiczem). Założony w 2000 r. zespół jest znany z koncertowania typu jam session, które w żadnym przypadku nie jest poprzedzone wspólnymi próbami muzyków. W 2014 r. koncert grupy na 10. festiwalu Solo Życia w Lublinie został zarejestrowany i wydany w formie albumu DVD.

W 2016 r. zaangażował się w działalność grupy Wieko (z Robertem Chojnackim, Ryszardem Sygitowiczem, Jackiem Królikiem, Mieczysławem Jureckim i Tomaszem Zeliszewskim). Jednoroczny z jego strony udział w tym projekcie obfitował w znaczące wydarzenia artystyczne, jak np. wykonanie wraz z gośćmi piosenki „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty w ramach 53. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Nagrał ponadto partie wokalne do piosenki „Ostrzę zęby, ostrzę szpony” na płycie analogowej zespołu, pt. „Czarodziejski winyl”, która została wydana z myślą o wsparciu fundacji Anny Dymnej – Mimo Wszystko.

W 2018 r. dokonał studyjnych nagrań czterech utworów, pt.: „Co rano wstaję”, „Nie muszę nic” (do tekstów Zbigniewa Książka), „Spadam” (do tekstu Krzysztofa Stasiewskiego) i „Dom wariatów” (do tekstu Ryszarda Kunce), będących zalążkiem do powstania debiutanckiego albumu. Jesienią tegoż roku nastąpiła premiera teledysku (w reżyserii Michała Korty) do piosenki „Co rano wstaję”, w której partie wokalne zaśpiewał wspólnie z córką Barbarą Furmańską. Do współpracy studyjnej i koncertowej zaprosił muzyków: Jacka Królika, Ryszarda Sygitowicza, Piotra Lekkiego i Macieja Famielca (gitary), Wojciecha Famielca (gitara basowa) i Wojciecha Fedkowicza (perkusja). Nagrania dźwięku realizuje w Prusiewicz Studio oraz u Nieustraszonych Łowców Dźwięków.

DYSKOGRAFIA

ALBUMY

(MC) Blues małego miasta, Blood Money, Kraków 1992

GOŚCINNIE

(CD)
1. „Poranny sen”, Żyć Tu. W hołdzie tradycji, Różni wykonawcy, Bochnia 2003
2. „Angel”, Hej Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa, Różni wykonawcy, Warszawa 2008
3. „Muza ze snu”, Piątka, Robert Chojnacki, Polskie Radio 2016

(Płyta analogowa)
„Ostrzę zęby, ostrzę szpony”, Czarodziejski winyl, Wieko, Warszawa 2016

(DVD)
Giganci Gitary, Solo Życia, Różni wykonawcy, Lublin 2014

SINGLE

1. „Co rano wstaję” (t.: Zbigniew Książek, m.: Marcin Furmański, Wojciech Famielec), 2018
2. „Spadam” (t.: Krzysztof Stasiewski, m.: Marcin Furmański, Wojciech Famielec), 2018
3. „Nie muszę nic” (t.: Zbigniew Książek, m.: Ryszard Sygitowicz), 2018
4. „Dom wariatów” (t.: Ryszard Kunce, m.: Marcin Furmański, Wojciech Famielec), 2018

TELEDYSKI

1. R. Sygitowicz & J. Królik, „Angel”, 2008
2. Marcin Furmański feat. Barbara Furmańska, „Co rano wstaję”, 2018

Fot. i inf.: UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje