środa, 20 marca 2019 07:09

Dziś oficjalne rozpoczęcie budowy mostu w Borusowej

Autor Marzena Gitler
Dziś oficjalne rozpoczęcie budowy mostu w Borusowej

Ruszyła budowa mostu na Wiśle, który połączy województwo małopolskie ze świętokrzyskim. Dziś o godz. 12 nastąpi symboliczne rozpoczęcie prac z udziałem parlamentarzystów i władz samorządowych obu województw.

4 marca wojewody świętokrzyski wydał zezwolenie na realizacjębudowy, która połączy Nowy Korczyn z Borusową. W ramach wspólnej inwestycji dwóch województw o wartości blisko 54 mln złotych powstanie blisko 700-metrowa przeprawa mostowa, która zastąpi kursujący po rzece prom i połączy południową część regionu świętokrzyskiego z Małopolską. Do mostu będą prowadziły drogi dojazdowe po obu stronach Wisły, o łącznej długości około 2 km oraz chodniki i ścieżka rowerowa. Trasa rozpocznie się w Nowym Korczynie, na skrzyżowaniu drogi krajowej 79 i wojewódzkiej trasy 973, gdzie zostanie wybudowane nowe rondo. Prace, które mają zakończyć się w 2020 roku prowadzi firma Intercor z Zawiercia, która 7 marca kroczyła na plac budowy.

Budowie mostu towarzyszy rozbudowa DW 973 od Tarnowa do Borusowej, która ułatwi kierowcom jadącym z północy dotarcie do autostrady A4. Jednak ta inwestycja utrudni życie mieszkańcom niewielkich miejscowości, przez które przebiega, bo wraz ze zwiększeniem intensywności ruchu, spadnie bezpieczeństwo na drodze. Obwodnicę, ale dopiero w 2022 roku (jak wszystko pójdzie dobrze), zyskają jedynie mieszkańcy Żabna. O obawach mieszkańców mówił też nowy wójt Gręboszowa, Krzysztof Gil, który po wygranej w 2018 roku, zapowiedział podjęcie negocjacji o włączeniu do inwestycji budowy obwodnic Borusowej, Hubenic, Kozłowa, Woli Żelichowskiej i Żelichowa, czego domagają się zaniepokojeni o bezpieczeństwo mieszkańcy.

Blisko rok temu, 16 kwietnia 2018 roku na promie na Wiśle, zacumowanym od strony Nowego Korczyna odbyło się uroczyste przekazanie umowy na realizację nowego mostu. W uroczystości wzięli udział marszałkowie: małopolski Jacek Krupa i świętokrzyski Adam Jarubas oraz wicemarszałkowie: małopolski Stanisław Sorys i świętokrzyski Jan Maćkowiak. Obecni też byli: szef PSL Władysław Kosiniak - Kamysz, oraz radni obu województw i przedstawiciele lokalnych samorządów. Dziś na symbolicznym wkopaniu łopat spotkaja się władze wybrane w ostanich wyborach samorządowych: marszałekowie: małopolski Witold Kozłowski i świętokrzyski Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka. Obecni będą także radni obu województw oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.


Marzena Gitler, foto: MUW w Krakowie, pixabay.com

Zobacz też:

Przekazano umowę wykonawcy mostu Borusowa - Nowy Korczyn

Nowa droga, której nikt nie chce

Najmłodszy wójt w Polsce ma 25 lat

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje