sobota, 4 maja 2019 08:33

Gaszą pożary, ratują i uczą ratować

Autor Marzena Gitler
Gaszą pożary, ratują i uczą ratować

Dziś w całej Polsce i wielu miejscowościach lokalnie obchodzony jest Dzień Strażaka. Wiąże się to z przypadającym tego dnia wspomnieniem św. Floriana - patrona strażaków. Kilka dni wcześniej rozstrzygnięto kolejny etap tegorocznego konkursu dla OSP Floriany. Kto zwyciężył i kto został nominowany?

Przy okazji święta warto przypomnieć, że 18 maja zostanie podsumowany Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów Floriany 2019.5.4W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 256 projektów. Z 49 nominowanych wyłonieni zostaną zwycięzcy, których poznamy na Gali Finałowej 18 maja. Rozstrzygnięto już za to konkurs w kategorii specjalnej „Ratujemy i Uczymy Ratować”, której partnerem jest Fundacja WOŚP.

Kategoria specjalna - Ratujemy i Uczymy Ratować

Od 16 kwietnia 2018 r. do 15 kwietnia 2019 r. strażacy ochotnicy przeszkolili w ramach nauki udzielania pierwszej pomocy 26 881 dzieci na terenie całego kraju, a dokonali tego podczas 1 745,50 godzin lekcyjnych zajęć. Wszyscy uczestnicy kategorii specjalnej Konkursu Floriany potwierdzają swoją pracą i zaangażowaniem jak ważna jest nauka resuscytacji. Pokazują też, że w efekcie edukacji nawet przedszkolak potrafi zadzwonić na numer 998 lub 112 i skutecznie wezwać pomoc. Wśród laureatów jest OSP Chrzanów, która podczas 99 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 653 dzieci,

Nominowani 2019

Wśród nominowane do nagrody Floriany 2019 projektów nie brakuje też zrealizowanych przez OSP z Małopolski. W kategorii III Ochrona środowiska i ekologia do finału dostał się przygotowany przez OSP Chrząstowice projekt „Chrząstowice - Pszczela Przystań”, realizowany przez OSP z partnerami. W kategorii IV Estetyka przestrzeni publicznej nominowana została OSP Więckowice za zagospodarowanie skweru przy remizie i budowę miejsca pamięci zmarłych strażaków przy figurze św. Floriana”. W ketegorii V Edukacja na Galę pojedzie reprezentacja OSP Łabowa, która zrealizowała projekt „Nie bądź jeleń, noś ODBLASKI!”. W kategorii VI Sport, rekreacja i turystyka doceniono działania OSP Poręba i jej projekt „Wakacje z OSP”, zrealizowany wspólnie z partnerami. W kategorii VIII Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna nominowana została OSP Łyczanka za projekt „Teatralne ożywienie strażnicy oraz OSP Szerzyny za projekt „Młodzi duchem w Gminie Szerzyny” zrealizowany przez OSP z partnerami.

W kategorii XI Najbardziej społecznie zaangażowany pracodawca wśród nominowanych jest Bartłomiej Żurek właściciel FHU Bartex, za współpracę z OSP Chrząstowice.

Które małopolskie OSP zdobędą tegoroczne Floriany przekonamy się 18 maja.

Marzena Gitler, inf. www.floriany.pl

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje