poniedziałek, 20 maja 2019 07:47

Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem

Autor Michał Kizlich
Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem

Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie o najnowszej książce Krzysztofa Środy „ Srebro ryb”. Będzie to drugie z cyklu spotkań: „Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem”. O książkach i rybach porozmawia z autorem dziennikarka Maja Dutkiewicz a autorskiej interpretacji wybranych fragmentów jego najnowsze książki dokonają aktorzy teatralni: Anna Kończal i Filip Bochenek.

Krzysztof Środa (ur. 1959) – pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, obronił pracę doktorską o fenomenologii Edmunda Husserla, przełożył kilkanaście książek – większość na temat spekulacji giełdowej. Autor książek „Niejasna sytuacja na kontynencie” (2003), „Projekt handlu kabardyńskimi końmi” (2006), „Podróż do Armenii i innych krajów” (2012) oraz „Las nie uprzedza” (2016), laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) w kategorii eseistyki. Jego ostatnia książka Las nie uprzedza została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

SREBRO RYB

KRZYSZTOF ŚRODA

Krzysztof Środa napisał kiedyś: „Od pewnego czasu dochodzę do wniosku, że ornitologia – wraz z entomologią – są naukami, które powinno się wykładać w akademiach teologicznych i seminariach duchownych. Po pewnym wahaniu do tych dwóch nauk dodałbym trzecią – ichtiologię”. Teraz sam postanowił poświęcić tej ostatniej odrębną książkę i oddaje w ręce czytelnika swoisty przewodnik, osobistą encyklopedię – na pół eseistyczną, na pół prozatorską opowieść o rybach, ich pięknie, naturze i łowieniu. Jest tu także literatura, jest i o literaturze, nie tylko naukowej. Pojawia się Ota Pavel, niedoceniany Putrament, są japońskie haiku i uwagi księdza Kluka. Gwar bazarów w Maroku, Kambodży i Wietnamie przeplata się z ciszą, w której wędkarz czeka na swoją zdobycz. Ale przede wszystkim jest tu tajemnica żywiołu dla nas ludzi niedostępnego, niemego i ukrytego.


„Głośne czytanie dla dorosłych” to cykl spotkań z pisarzami, na które będą składać się: rozmowa z autorem oraz performatywne czytanie fragmentów książek gościa spotkania. Organizujemy „Głośne czytanie dla dorosłych”, by promować współczesną literaturę polską w oryginalny sposób oraz poszerzać grono osób, które znają Księgarnię Pod Globusem jako miejsce ciekawych wydarzeń.

Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem.
Krzysztof Środa, „Srebro ryb”
Czwartek, 30 maja, godz. 18.00
Czytają: Anna Kończal, Filip Bochenek
Rozmowę prowadzi: Maja Dutkiewicz

Wstęp wolny!Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Książki Kupuję Kameralnie

Patronaty medialne: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Miasto Kobiet, Kulturatka, Księgarka na regale, Literacka Kavka, Literacke skarby świata całego, Głos24

Kultura

Kultura - najnowsze informacje