poniedziałek, 25 września 2023 23:48

Honorowe Obywatelstwo dla prof. Józefa Dudy. Burmistrz Wieliczki uhonorował swojego poprzednika

Autor Marzena Gitler
Honorowe Obywatelstwo dla prof. Józefa Dudy. Burmistrz Wieliczki uhonorował swojego poprzednika

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, uhonorował swojego poprzednika. Prof. Józef Duda otrzymał Honorowe Obywatelstwo Wieliczki.

Honorowe Obywatelstwo Wieliczki odebrał prof. Józef Duda, wieloletni burmistrz Solnego Miasta. Uroczystość odbyła się w niedzielę, 24 września w Wielickiej Mediatece.

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Niedziela, 24 września 2023

- Pragniemy uhonorować człowieka, który przeprowadził nasze miasto przez bardzo trudny okres przemian ustrojowych. Okres, w którym przechodziliśmy od komunizmu do wolnej Polski. Człowieka, który tak wiele poświęcił pracując dla miasta i gminy – przedstawił swojego poprzednika Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. - Wręczając Honorowe Obywatelstwo profesorowi Józefowi Dudzie wyrażamy najgłębsze uznanie dla jego wieloletniego zaangażowania i pracy, jaką wykonał na rzecz miasta i gminy. To jaka Wieliczka jest dziś, to czego dokonał samorząd, zawdzięczamy między innymi jego pracy i fundamentom, jakie położył pod późniejsze inwestycje, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej – dodał Artur Kozioł.

Wydarzenie to zgromadziło liczne grono mieszkańców, przyjaciół, pracowników Urzędu oraz jednostek Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce, a także radnych miejskich, powiatowych, wojewódzkich, przedstawiciela Sejmu, a przede wszystkim najbliższą rodzinę Honorowego Obywatela Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka.  

Przypomnijmy, iż Rada Miejska w Wieliczce w dniu 8 września 2023 roku na wniosek Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka dla prof. Józefa Dudy – Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w latach 1992 – 2006 roku. Jak czytamy w uchwale obywatelstwo zostało przyznane „w dowód wdzięczności oraz w uznaniu szczególnych zasług dla tworzenia i rozwoju samorządu terytorialnego, a także wytrwałą pracę na rzecz samorządowej wspólnoty lokalnej.”

Prof. Józef Duda - fot. UMiG Wieliczka

Podczas niedzielnej uroczystości Honorowe Obywatelstwo wręczyli: Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec. - Dzisiejszy dzień to również święto samorządu, święto ludzi, którzy pracowali ciężko, aby budować wolną Polskę. Samorząd to wolność, ale samorząd to także wspólnota. Dziękuję, że jesteśmy tutaj wspólnie – powiedział burmistrz Wieliczki.

Niedzielną uroczystość dopełnił koncert okolicznościowi w wykonaniu Orkiestry Straussowskiej Obligato i wybitnych solistów.

Prof. Józef Duda, wieloletni Burmistrz Wieliczki i profesor Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, swoje wykształcenie zdobywał na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie w 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora. Pracował późnej jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Swoją służbę publiczną rozpoczął tworząc podwaliny wielickiego samorządu terytorialnego w niepodległej Polsce po upadku komunizmu. W pierwszych wyborach samorządowych, 27 maja 1990 r., uzyskał mandat radnego z ramienia w Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Wieliczka. Na pierwszej sesji w dniu 6 czerwca 1990 r. został wybrany pierwszym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieliczce. Pełnił tę funkcję do wyboru na Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w dniu 18 września 1992 r. Piastował nieprzerwanie ten urząd przez ponad 14 lat, do dnia 2 grudnia 2006 r. Działalność samorządowa prof. Józefa Dudy nie ograniczała się do samorządu gminnego. W latach 2010-2018 był radnym Rady Powiatu Wielickiego, w której pełnił funkcję Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego. W 2008 roku wrócił na swoją Alma Mater, gdzie pracował jako wykładowca i gdzie kontynuował swoją karierę naukową, zwieńczoną w roku 2019 uzyskaniem tytułu Profesora Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka